Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
Forum Historii Nysy Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Reduta Kardynalska
Edward

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 5893

PostForum: Powstałe do roku 1900   Wysłany: 2018-09-11, 20:16   Temat: Reduta Kardynalska
Zdjęcia z lutego 2011, ostatnie dni skupu złomu i całego tego składowiska. No i niestety zapewne jedno z ostatnich zdjęć wspomnianych wrót fortecznych.
  Temat: Pałac w Jasienicy Dolnej
Edward

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3373

PostForum: Jasienica Dolna / Nieder-Hermsdorf   Wysłany: 2018-09-11, 20:00   Temat: Pałac w Jasienicy Dolnej
Może pomogą fotki dworu (pałacu) z ok. 2010 r. Obecnie jest tam szkoła. Sam budynek powstał zapewne na wcześniejszej budowli w latach 20 XX wieku
  Temat: Garnizon niemiecki w Nysie
Edward

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2584

PostForum: II Wojna Światowa   Wysłany: 2017-12-28, 18:06   Temat: Garnizon niemiecki w Nysie
Propagandowa widokówka wysłana z Nysy w czerwcu 1942 roku.
Udostępniona za zgodą właściciela.
  Temat: Słodownia na ul. Słowiańskiej - Ober-Mährengasse
Edward

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 10057

PostForum: Piwowarstwo   Wysłany: 2017-12-28, 17:45   Temat: Słodownia na ul. Słowiańskiej - Ober-Mährengasse
kilka archiwalnych fotografii
  Temat: Lokalizacja i wygląd pomnika Fryderyka III
Edward

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3652

PostForum: Pomnik Fryderyka III   Wysłany: 2017-12-10, 15:24   Temat: Lokalizacja i wygląd pomnika Fryderyka III
Krótki rys historyczny związany z Fryderykiem III i Nysą.
W roku 1866 w dniach od 16 czerwca do 23 sierpnia miał miejsce konflikt zbrojny określany jako Wojna prusko-austriacka, w historiografii niemieckojęzycznej nazwany Deutscher Krieg - Wojna Niemiecka, co znacznie lepiej odzwierciedla charakter tego wydarzenia. Głównymi uczestnikami były: po jednej stronie Królestwo Prus wspierane przez Królestwo Włoch i kilka państw-członkowskich Związku Niemieckiego, po przeciwnej stronie Cesarstwo Austriackie wspierane przez Saksonię, Królestwo Hanoweru, Królestwo Bawarii oraz kilka innych państw-członkowskich Związku Niemieckiego. Tłem była rywalizacja o przewodnictwo w utworzonym w 1815 r. Związku Niemieckim (niem. Deutscher Bund). Był to też konflikt interesów o unifikację Niemiec i przekształcenie Związku w federację, pomiędzy wspieranymi przez arystokrację Habsburgami, a popieranymi przez burżuazję Hohenzollernami.
W obliczu niebezpieczeństwa spowodowanego koncentracją wojak Austriackich pod Ołomuńcem, Nysa jako największa twierdza Pruska znajdująca się w pobliżu południowej granicy, przygotowywała się do obrony. Po ogłoszeniu mobilizacji stała się miejscem koncentracji II. Armii Pruskiej. W twierdzy skoszarowano przeszło 11000 żołnierzy z czego ok 9,5 tys to piechota, pozostali to kawaleria, artyleria i saperzy. W mieście wprowadzono pewne ograniczenia dla ludności cywilnej. Od godz. 23 do 5 rano obowiązywała godzina policyjna, wprowadzono także reglamentację przy zakupie żywności. Na potrzeby obronne wycięto aleję lipową prowadzącą od bramy celnej na wschód do Neuland (Średnia Wieś), a także zamierzano wyciąć podobną aleję w dzielnicy Rochus. Jednak po interwencji nadburmistrza Kuzena, który zobowiązał się w razie konieczności wyciąć aleję siłami mieszkańców miasta, aleja ta przetrwała.
W „Szkole Wojennej”, która znajdowała się przy obecnej ul. Szlak Chrobrego, została ulokowana główna kwatera sztabu II. Armii, której dowództwo od 25 maja objął następca tronu Książe Fryderyk Wilhelm - generał piechoty, Gubernator Wojskowy Prowincji Śląskiej i późniejszy cesarz Fryderyk III (1831-1888). Zapewne fakt ten zapadł w pamięci mieszkańców miasta, co sprawiło, że po latach w dniu urodzin cesarza 18 października na Rynku w Nysie stanął pomnik Cesarza Fryderyka III.
Fotografia nr. 9 w sekcji E. Voelkel http://www.fhn.cba.pl/viewtopic.php?p=231 pochodzi właśnie z 1866 roku i przedstawia jak napisano w opisie wówczas jeszcze generała Fryderyka Wilhelma Hohenzollerna ze sztabem. Pośród oficerów powinien znajdować się jego brat Albrecht – prywatnie mąż Marianny Orańskiej.
  Temat: Zarys historii cmentarza katolickiego św. Rocha
Edward

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 3547

PostForum: Cmentarz katolicki przy al. Wojska Polskiego   Wysłany: 2017-11-26, 21:06   Temat: Zarys historii cmentarza katolickiego św. Rocha
Seba napisał/a:
A czy istnieją spisy z nr grobów i osób w nich pochowanych dot. tamtego cmentarza?
Pytam ponieważ w jakiś sposób odnaleziono tamże kilka lat temu pomnik i grób J. Hellmanna.

grób Hellmanna odnaleziono ponieważ zachowała się fotografia i górna część nagrobka, dzięki temu znając proporcje szukano kamienia o przybliżonych rozmiarach - no i się udało.
  Temat: Wieża ratuszowa - trzęsienie ziemi
Edward

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1489

PostForum: Stara wieża ratuszowa   Wysłany: 2017-11-26, 20:57   Temat: Wieża ratuszowa - trzęsienie ziemi
W roku 1590 dnia 15 września miało miejsce trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w miejscowości Neulengbach w Górnej Austrii i miało siłę ok. 6,0 w skali Richtera. Spowodowało m in zawalenie kilku wież kościelnych we Wiedniu. Na Śląsku odnotowano przypuszczalnie odchylenie się wieży w Ząbkowicach Śląskich, oraz bliżej nie opisane zniszczenia we Wrocławiu i Brzegu. W Nysie prawdopodobnie uległa uszkodzeniu wieża ratuszowa.
Według źródeł w 1592 roku dokonano remontu wieży ratuszowej w Nysie i można mieć pewność, że remont ten wykonano z powodu uszkodzeń spowodowanych wspomnianym trzęsieniem ziemi. Nie jest wiadome jaką formę miał oryginalny hełm wieży ratuszowej w Nysie po jej wybudowaniu w latach 1488-99. Na zasadzie analogii można przyjąć trzy wersje:
1. istnienie ażurowego hełmu kamiennego z typowym gotyckim detalem kamiennym (podobnie jak wieża ratuszowa w Paczkowie, czy w Ząbkowicach Śląskich).
2. hełm stożkowy murowany z cegły (patrz - kościół św. Michała Archanioła w Grodkowie)
3. najmniej prawdopodobna wersja - wieża z hełmem o takiej samej konstrukcji jak przed zburzeniem w 1945 roku, czyli drewniana więźba obita blachą miedzianą, wcześniej ołowianą.
Wspomniane trzęsienie ziemi jest opisane w: Hammerl Christa, Wolfgang Lenhardt: Erdbeben in Österreich, (Leykam Verlag Wien), Graz 1997. W książce tej znajduje się opis zniszczeń m in kościoła św. Michała w Wiedniu (rok budowy 1525) i rysunek, który zamieszczam poniżej. Przedstawia dwie fazy, pierwsza po lewej stan z 1558 roku, oraz nową, wyższą o 16 m wieżę po odbudowie w 1594 roku. Analogia nasuwa się sama.
 
Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,113 sekundy. Zapytań do SQL: 15