Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3396
Forum Historii Nysy Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Współczesne zdjęcia pałacu w Siestrzechowicach
ralf

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2101

PostForum: Siestrzechowice / Grunau   Wysłany: 2025-07-11, 19:52   Temat: Współczesne zdjęcia pałacu w Siestrzechowicach
Zdjęcia pałacu w Siestrzechowicach wykonane w lipcu 2009 r. Widzimy na nich m.in. fragment dziedzińca z podcieniami oraz polichromię w postaci herbu biskupa Andreasa von Jerina.
  Temat: Młyn zbożowy
ralf

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 238

PostForum: Przełęk / Preiland   Wysłany: 2025-07-10, 23:24   Temat: Młyn zbożowy
Rodzina Nesterów – właścicieli młyna w Przełęku, należała do dynastii młynarskiej i pochodziła z powiatu głubczyckiego (Kreis Leobschütz). W 1935 roku Josef Nester oddał młyn w Przełęku w dzierżawę 30-letniemu mistrzowi młynarskiemu o nazwisku – Leonhard Meyer, pochodzącemu z Rednitzhembach w Środkowej Frankonii. Leonhard był uprzednio zatrudniony w firmie „Danziger” w Gliwicach (Gleiwitz). Poślubił on urodzoną w Tułowicach (Tillowitz) Elfriede Poinke. Oboje później powiedzieli, że 10 lat spędzonych razem w Przełęku było ich najszczęśliwszym okresem w życiu. Tam urodziło się troje ich dzieci: Otti, Loni i Michael. Meyerowie w 1945 r. podzielili los wielu niemieckich rodzin z powiatu nyskiego, czyli ucieczkę, następnie powrót i wywłaszczenie.

Córka państwa Meyerów – Loni Burger mieszkająca do dziś w Górnej Bawarii, jakiś czas temu przekazała Kulturalno-Ojczyźnianemu Związkowi Nysan (Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.) w Hildesheim, stare dokumenty rodzinne, które są ważnymi świadectwami odzwierciedlającymi los tysięcy Niemców zamieszkujących przed wojną region nysko-otmuchowski. Jednym z takich świadectw jest list napisany przez jej ojca – Leonharda Meyera w dniu 4 lipca 1945 r., czyli niespełna dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej. Oto jego treść:

    „Moi Drodzy.
    Wreszcie mam okazję do Was napisać. W każdym razie mam nadzieję, że list ten bezpiecznie do Was dotrze. Posłaniec chce go zabrać ze sobą do Bawarii.
    A teraz kilka słów o nas. Wojna dotarła do naszej wioski. Ostatni okop znajdował się na terenie naszej dużej łąki. Oczywiście, wieś została ostrzelana i wiele rzeczy uległo zniszczeniu. Dach naszej obory spłonął, ale wszystko inne pozostało nienaruszone. Ostatnie sześć tygodni spędziliśmy w Sudetach z pięcioma końmi i dużą ilością bagażu, który udało nam się bezpiecznie przywieźć. Wszystkie moje konie, oprócz jednego, zostały mi zabrane. Do dziś dnia Rosjanie okazują się bardziej ludzcy, niż można by przypuszczać. Z drugiej strony Polacy przybywają do nas i wszędzie się rozlokowują. Oczywiście jest sporo grabieży. Polacy wywłaszczają młyny, fabryki, a nawet niektóre gospodarstwa rolne. Sytuacja ta na dłuższą metę staje się nie do zniesienia. Ale wciąż mamy nadzieję, że nasz teren pozostanie niemiecki i Polacy będą musieli go opuścić.
    Do dziś nie mamy poczty, gazet ani telefonów. Nie mamy też radia. Jesteśmy więc odcięci od świata i nie wiemy, co się na nim dzieje. W moim zakładzie nadal nie ma pasów napędowych ani prądu, więc młyn wciąż nie funkcjonuje. Jeżeli niedługo przyjedzie tu jakiś Polak, to mogę tutaj nadal pracować, ale jako czeladnik. Ale nie zamierzam tego robić na dłuższą metę, gdyż planuję tymczasowo wyjechać do Bawarii z rodziną, a potem poczekać i zobaczyć, jak będę mógł dalej zarabiać na życie.
    Mój majątek do 1 stycznia 1945 r. wynosił około 120 000 marek. Jednak jeśli coś pójdzie nie tak, mogę stąd wyjechać jako żebrak. Ale nic nie jest w stanie zachwiać mej duchowości. Najważniejsze, że jestem wśród Niemców i wszyscy jesteśmy zdrowi. Jak niewiele potrzeba człowiekowi do życia.
    Na razie, dzięki Bogu, mamy zdrowie i mamy co jeść. Jednak wiele osób w mieście cierpi na niedostatek jedzenia, a policja oferuje kartki żywnościowe. Administracja do tej pory nie funkcjonuje. Zupełnie naturalne jest, że śmiertelność wśród osób bardzo starych i małych dzieci jest wysoka i że na razie w tej kwestii nie widać poprawy.
    Muszę już kończyć. Proszę poinformujcie Michaela o mojej sytuacji. Jeżeli macie możliwość, wyślijcie mu wiadomość przez posłańca. Być może dowiecie się, jakie są również Wasze szanse na przekroczenie granicy. Wiele bym dał, żeby móc legalnie wyjechać do Niemiec.
    Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich, Wasz Leonhard.”

W załączeniu wstawiam trzy zdjęcia, które pani Lona Burger (obecnie 85-letnia) udostępniła Kulturalno-Ojczyźnianemu Związkowi Nysan w Hildesheim.

Na podstawie: Andreas Quaschigroch, „Preiland. ... und vorerst keine Besserung eintreten wird!” [w:] „Neisser Heimatblatt” nr 286, 2018 r., s. 17.
  Temat: Aleja drzew czereśniowych
ralf

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 13

PostForum: Frączków / Franzdorf   Wysłany: 2025-07-10, 22:52   Temat: Aleja drzew czereśniowych
Aleje drzew czereśniowych wokół Nysy były przed wojną dzierżawione i nikomu nie było wolno zrywać z nich owoców. Mógł to robić tylko sam dzierżawca, który sprzedawał owoce i dbał o „swoje” drzewa. – Taką informację przekazała kiedyś jedna z przedwojennych mieszkanek Wójcic.

Obecnie, taką przedwojenną aleję czereśniową możemy zobaczyć przed wjazdem do Frączkowa, od strony Korzękwic. W czerwcu 2013 r. miałem okazję skosztować tych czereśni, co powtórzyłem tydzień temu, czyli po 12 latach. Coś pysznego!
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-09, 10:27   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Dwie kapliczki stojące w Gierałcicach w odległości 250 m od siebie. Pierwsza znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, tuż przy polach, a druga stoi przy głównej drodze, naprzeciwko domu nr 67.
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-09, 08:42   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Krzyż przydrożny z datą roczną „1914”, stojący w Biskupowie, naprzeciwko zabudowań Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Wykonał go niejaki Dittrich z Burgrabic (Borkendorf).
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-08, 22:30   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Krzyż przydrożny stojący na południowym skraju Kamiennej Góry (Steinberg), przy wylocie drogi do Kijowa/Nadziejowa. Wykonała go osoba o nazwisku H. Rother z Kijowa, co głosi inskrypcja znajdująca się na boku krzyża: „H. Rother, Kaindorf”.
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-08, 22:02   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Kapliczka w północno-zachodniej części Bykowic, przy wylocie drogi do Korzękwic.
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-08, 21:51   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Krzyż przydrożny na południowym skraju Kopernik, przy drodze do Kamiennej Góry.
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-08, 21:36   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Krzyż przydrożny w południowej części Kopernik, naprzeciwko domu nr 58. Został wystawiony w 1939 roku przez osobę o nazwisku F. Kleineidam, o czym informuje znajdująca się na krzyżu inskrypcja: „Errichtet zur Ehre Gottes von F. Kleineidam 1939”.
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-08, 19:38   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Krzyż przydrożny stojący przy DP nr 1628 O, pomiędzy Kopernikami a Morowem. Został wzniesiony w 1907 roku przez osobę o nazwisku J. Poppe.
  Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
ralf

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 4114

PostForum: Wsie okolic Nysy   Wysłany: 2025-07-08, 18:48   Temat: Zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Nysy
Kapliczka w Kopernikach, przy wylocie DP nr 1628 O w stronę Morowa.
  Temat: Lokalizacja i wygląd pomnika poległym Pionierom w I w.ś.
ralf

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2446

PostForum: Pomnik poległym Pionierom w I w.ś.   Wysłany: 2025-07-08, 18:02   Temat: Lokalizacja i wygląd pomnika poległym Pionierom w I w.ś.
Kolejne zdjęcie pomnika poświęconego pionierom poległym w I w.ś., kiedy figura stała jeszcze przy moście im. Pionierów.
  Temat: Zdjecia żołnierza WP w Nysie - 1959 r.
ralf

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 28

PostForum: RP i PRL   Wysłany: 2025-07-08, 17:55   Temat: Zdjecia żołnierza WP w Nysie - 1959 r.
Fotografie wykonane w Nysie w 1959 r., na których widać żołnierza, służącego wówczas w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Skierniewicach.
  Temat: Kamień upamiętniający Fryderyka Wilhelma pod Kopernikami
ralf

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 40

PostForum: Koperniki / Köppernig   Wysłany: 2025-07-07, 23:06   Temat: Kamień upamiętniający Fryderyka Wilhelma pod Kopernikami
Kamień pamiątkowy z XIX w., stojący kiedyś nieopodal Kopernik i poświęcony następcy tronu pruskiego – Fryderykowi Wilhelmowi, jak się okazało, zachował się do dziś i został w tym roku wyeksponowany w ogrodzie Wiejskiego Centrum Kultury w Kopernikach.

O samym kamieniu pisaliśmy już na Forum w temacie „Wojna prusko-austriacka w 1866 r. na ziemi nyskiej”, pod linkiem: KLIK, a także wstawialiśmy jego przedwojenne zdjęcia: FOTO-1, FOTO-2. Wskazywaliśmy również lokalizację, w której stał przed wojną: FOTO-3, FOTO-4.

Przypomnę krótko historię tego obiektu. Otóż dnia 23 czerwca 1866 roku, czyli dzień po wypowiedzeniu przez Prusy wojny Austrii, ówczesny dowódca pruski i jednocześnie następca tronu pruskiego – Fryderyk Wilhelm (1831-1888), wraz ze swoją armią zatrzymał się na krótko w ciągu dnia w zalesieniu, znajdującym się w połowie drogi gruntowej, prowadzącej z Kopernik do Iławy (Eilau), gdzie dziś przepływa ciek. To właśnie tam, ówczesny proboszcz parafii Kopernik – Victorin Heidvogel (ur. 1806, zm. 1882) wzniósł później kamień upamiętniający obecność księcia koronnego w tym miejscu. Inskrypcja na kamieniu brzmiała: „Am 23 Juni 1866 ruhte hier Seine Königliche Hoheit Friedrich Wilhelm, Kronprinz von Preussen. Gewidmet von V. Heidvogel Pfarrer” (tłum.: „W dniu 23 czerwca 1866 roku odpoczywał tu Jego Królewska Wysokość Fryderyk Wilhelm, Książę Koronny Prus. Dedykował proboszcz V. Heidvogel”), z tym, że ostatnie zdanie znajdowało się już na płycie pod kamieniem. Kamień miał formę sześcianu o boku ok. 56 cm (nomen omen – tyle samo lat żył Fryderyk Wilhelm) z wystającym z niego u góry ostrosłupem czworokątnym o wysokości ok. 6 cm. Obiekt był wykonany z wydobywanego w okolicy marmuru sławniowickiego. Po II wojnie światowej kamień zaginął, jednak jakiś czas temu okazało się, że został przetransportowany do Kopernik, gdzie przeleżał w zapomnieniu przez kilkadziesiąt lat. W końcu udało się go zabezpieczyć i wyeksponować. Jeśli chodzi o wspomnianą płytę na której stał, to jej los nie jest znany.

Poniżej znajdują się zdjęcia kamienia, wykonane wczoraj przy Centrum Kultury w Kopernikach.
  Temat: Obóz jeniecki w Nysie w latach 1914-1918
ralf

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 12706

PostForum: I Wojna Światowa   Wysłany: 2025-07-07, 10:22   Temat: Obóz jeniecki w Nysie w latach 1914-1918
Załączam zdjęcia przedstawiające obóz jeniecki przy dzis. ul. Chodowieckiego w okresie I wojny światowej. Są to awersy zbioru kartek pocztowych, które ukazały się w sprzedaży na jednym z ukraińskich portali aukcyjnych. Z przyczyn obiektywnych, zdjęcia mają nieco zaburzoną perspektywę.
 
Strona 1 z 227
Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,676 sekundy. Zapytań do SQL: 15