Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia uzdrowiska Rochus Bad
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-02-11, 10:40   Historia uzdrowiska Rochus Bad

Zamieszczam fragment artykułu pt. "Nyskie uzdrowiska", którego autorką jest Krystyna Dubiel. Materiał ukazał się na blogu autorki pod linkiem https://przewodnikponysie.pl/


"Nie jest znana dokładna data powstania uzdrowiska Rochus Bad. Pewną wskazówką może być powstanie tzw. Pfennigbrücke, czyli mostu groszowego. Jego zbudowanie szacuje się na okres między 1887 a 1905 rokiem. Nazwa mostu związana jest z opłatą, jaką należało uiścić przy przechodzeniu. Co ciekawe przed wojną przejście kosztowało 1 feniga, a osoby, które prowadziły rower, płaciły 5 fenigów. Wspomniany most łączył nyski dworzec kolejowy z dzielnicą Rochus. Wcześniej, aby dostać się do dzielnicy Rochus, należało najpierw dojść do mostu prowadzącego od ul. Wolności do naroża Reduty Kapucyńskiej. Następnie idąc już wzdłuż rzeki, można było dotrzeć do celu. Jednak wymagało to sporego nadłożenia drogi. Stąd Pfennigbrücke znacznie skracał i ułatwiał komunikację. Życie nie znosi próżni i być może upadek Zdroju Henryka spowodował zainteresowanie tym terenem. Co prawda większość mieszkańców dobrze znała kościółek Maria Hilf i jego niezwykłą historię, ale chyba zainteresowanie leczeniem uzdrowiskowym spowodowało renesans tej dzielnicy. Malownicze wzniesienia porośnięte lasami z licznymi źródełkami oraz niezwykła historia tego miejsca zapewne zainspirowała wielu ludzi do budowy pensjonatów. W niedługim czasie Rochus stał się popularnym miejscem odpoczynku wśród wielu zamożnych Ślązaków. Świadczyć też może o tym, że w tym miejscu został zbudowany m.in. dom dla Ferdynanda von Gaschin, właściciela Pyskowic. Właśnie w tym domu zmarł po długim leczeniu w 1894 r. Barwna postać ostatniego z rodu Gaschin stała się kanwą wielu humorystycznych opowieści. Niedostatek materiałów źródłowych nie pozwala na dokładniejszy opis ówczesnego uzdrowiska. Bardziej znany jest czas od 1908 roku, kiedy budynki sanatorium Rochus kupił sufragan archidiecezji ołomunieckiej bp Josef Martin Nathan.

Na zakupioną część uzdrowiska składały się wille: Nazareth, Waldfrieden (Leśny Spokój), Sonnenschein (Promień Słońca) oraz dom kąpielowy i budynki gospodarcze. W domu kąpielowym wykonywano zabiegi wodne takie jak m.in. kąpiele lecznicze, bicze i natryski wodne. Obok znajdujących się tu domów powstał park, w którym tryskały źródełka. Na jednym z nich wybudowano pijalnię wody z ławkami. Do pozostałych źródełek poprowadzono ścieżki. Dodatkowo nasadzono liczne lipy, kasztanowce i jesiony, które miały dawać cień spacerującym kuracjuszom. W uzdrowisku wykonywano m.in. kąpiele lecznicze, natryski czy bicze wodne. Dbano także o smaczne posiłki. Z pocztówki wysłanej w latach 20, można poznać przykładowy jadłospis. Nieznany kuracjusz napisał … "dziś jedliśmy rosół z kury, ćwierć kurczaka, ziemniaki solone i czerwoną kapustę, a do tego kompot z moreli". Dodatkowo na drugie śniadanie i podwieczorek serwowano kołacza. Podobnie w jak w innych kurortach czas umilały koncerty i wycieczki piesze i bryczkami. Obecnie idąc Aleją WP, po kilku krokach, za pętlą autobusową widać nowoczesny budynek Domu Opieki Społecznej Zgromadzenia Sióstr Marii Niepokalanej. Za nim znajduje się dawna willa Sonnenschein (Promień Słońca). W tym budynku mieścił się kiedyś Dom Dziecka (Kinderheim). Przebywały w nim dzieci z bombardowanej w czasie II wojny Kolonii. Budynek ten jest przysłonięty współczesnym domem opieki. Nieco dalej w willi Nazareth jest klasztor wspomnianych sióstr. W 1945 r. budynek ten zajmowali oficerowie rosyjscy. Obok stoją budynki gospodarcze. W nich tuż po wojnie jeszcze można było zobaczyć wannę, służącą do kąpieli zdrowotnych. Dziś miejsce dawnych łazienek zamieniono m.in. na garaże. Idąc dalej po drugiej stronie ulicy widać willę Waldfrieden. Jej nazwa Leśny Spokój jest chyba najlepszą wizytówką tego miejsca, gdzie mieści się kolejna część Domu Opieki".
_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-12-15, 12:20   

Reklama sanatorium Rochus-Bad, opublikowana na łamach gazety „Kurjer Warszawski” nr 137 z dn. 19 maja 1901 r., na str. 15.

"Zakład Wodoleczniczy Rochus Bad pod Neisse. Sanatorium na choroby nerwowe i wewnętrzne (serca, żołądka, kiszek, nerek, pęcherza i cierpień kobiecych, podagry, reumatyzmu, choroby cukrowej itd.). Najdogodniejszy pobyt dla potrzebujących wytchnienia. Park 30 morgowy. Pływanie bezpłatne. Plac do zabawy dla dzieci. Orkiestra Zakładu. Wyborna kuchnia wiedeńska. Pensjonat włącznie z poradą lekarską 5 Marek dziennie. O zgłoszenia uprasza Dyrekcja."

Reklama sanatorium Rochus-Bad z 1901 r.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 288,78 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,124 sekundy. Zapytań do SQL: 12