Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Figura żelaznego Rolanda
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2856
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-08, 21:26   Figura żelaznego Rolanda

W Nysie w roku 1915, czyli podczas I wojny światowej, uroczyście oddano do użytku publicznego figurę żelaznego Rolanda ("Eiserne Roland"), która stanęła przy narożnym filarze Domu Wagi, zwrócona w stronę ówczesnego Placu Parad (Paradeplatz). Postać miała m.in. pokazywać ówczesnym przeciwnikom wojennym, że Niemcy nadal będą stawiać silny opór i walczyć o swoją wolność.

Powyższe opracowano w oparciu o artykuł dr. Martina Kronenberga pt. "Rolande in Eisen" - Nagelung von Rolandfiguren, zamieszczony na stronie internetowej pod linkiem: https://www.kriegsnagelungen.com/

Figura żelaznego Rolanda przy Domu Wagi #1.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 1,36 MB

Figura żelaznego Rolanda przy Domu Wagi #2.JPG
Plik ściągnięto 12 raz(y) 552,43 KB

Figura żelaznego Rolanda przy Domu Wagi #3.jpg
Plik ściągnięto 22 raz(y) 221,3 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2856
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-09-25, 13:22   

Drewnianą figurę „żelaznego Rolanda”, przedstawiającą sylwetkę Paula von Hindenburga postawiono w Nysie przy Domu Wagi w ramach rozpowszechnionej wówczas na terenie całej Rzeszy akcji o nazwie Kriegsnagelung, która była ściśle związana z toczącą się wówczas wojną światową. Akcja ta polegała na wnoszeniu podczas pewnych uroczystości, indywidualnych ofiar pieniężnych, za które darczyńca otrzymywał metalowy gwóźdź, który następnie wbijał w drewnianą figurę. Dążono do tego, by ostatecznie zapełnić gwoździami całą powierzchnię rzeźby (stąd określenie - „żelazny ...”). Zebrana ofiara była przeznaczana na pomoc potrzebującym żołnierzom, ich rodzinom, a także bliskim ofiar. Stanowiło to jednocześnie mobilizację społeczeństwa i zespolenie go w tzw. front ojczyźniany, a także było wielkim narzędziem propagandy wojennej państwa. Pomysł tej akcji zrodził się w lutym 1915 r. na pewnym zebraniu w Wiedniu (sam zwyczaj wbijania gwoździ sięga pocz. XVI w., a nawet starożytności) i już w następnym miesiącu stanął tam pierwszy tego typu pomnik. Akcja szybko rozprzestrzeniła się na inne miasta monarchii habsburskiej oraz objęła 750 miast na terenie Rzeszy Niemieckiej, w której postawiono około 1000 takich obiektów. Pomniki stawiano w najbardziej reprezentacyjnych miejscach, na otwartych placach. Wysokość przekazanej ofiary pieniężnej decydowała o wyborze konkretnego miejsca na powierzchni rzeźby, w którym można było wbić gwóźdź, o jego wielkości, a także rodzaju metalu, z którego był wykonany. Gwóźdź żelazny kosztował 50 fenigów, gwóźdź „srebrny” od 2 do 5 marek, a „złoty” nawet 100 marek i więcej. Największym entuzjazmem towarzyszącym akcja cieszyła się w II poł. 1915 r. oraz na początek 1916 r. Od przełomu 1916/17 następowało jej stopniowe wygasanie, aż w grudniu 1916 pruskie ministerstwo oficjalnie ogłosiło zakończenie akcji. Nie wiemy dokładnie, w jakim stopniu udało się ostatecznie zapełnić gwoździami figurę Rolanda w Nysie, niemniej patrząc na zdjęcie zamieszczone jako pierwsze w poprzednim poście, można przypuszczać, że gwoździami pokryto niemal całą rzeźbę. Nie wiadomo co stało się z figurą po zakończeniu akcji. Pomniki te najczęściej usuwano z miejsc publicznych, przekazywano szkołom, stawiano w miejscach pamięci czy w muzeach. Może za jakiś czas poznamy losy również nyskiego Rolanda.

Opracowanie: ralf, na podstawie - dr hab. Magdalena Niedzielska, „Pomniki żelazne” I wojny światowej w Prusach Zachodnich i Wschodnich [w:] periodyk naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Klio” - t. 36, (1)/2016, s. 69-90.

Poniżej kolejna fotografia, na której widać figurę „żelaznego Rolanda” w Nysie, wykonana podczas pewnej uroczystości w czasie I w.ś.

Niezidentyfikowana uroczystość przed Domem Wagi w okresie I wojny światowej.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 2,52 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,151 sekundy. Zapytań do SQL: 11