Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
Forum Historii Nysy Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Digishelf - Neisser Heimatblatt
Neisser

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1435

PostForum: Ciekawe strony internetowe   Wysłany: 2022-01-26, 11:19   Temat: Digishelf - Neisser Heimatblatt
Witam serdecznie,

na stronie "digishelf" można znaleźć wszelkie numery "Neisser Heimatblatt" z lat 1949 - 1991. Dostępna jest także funkcja "download" !

https://www.digishelf.de/...289/1/LOG_0000/

Pozdrawiam!
  Temat: Miniatury Bazyliki
Neisser

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3094

PostForum: Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki / Dzwonnica   Wysłany: 2019-03-08, 10:19   Temat: Miniatury Bazyliki
Witam,

w naszym magazynie (pracuję w pewnej placówce muzealnej), znajduje się taki oto model papierowy (!) bazyliki w Nysie. Nie wiadomo do końca, czy jest to unikat, czy wyprodukowano więcej egzemplarzy, jako sklejanka, ale pochodzi na pewno z okolic "Neisser Heimatbund". Postaram się dowiedzieć.

Podobna sklejanka - także unikat, lecz na pewno ukazała się w Niemczech w sprzedaży za swoich czasów - przedstawia dom wagi nyskiej.
  Temat: Wasze książki o Nysie/Neisse
Neisser

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4696

PostForum: Książki   Wysłany: 2017-11-21, 23:54   Temat: Wasze książki o Nysie/Neisse
Pomysł bardzo dobry. Zamieszcze taki spis niebawem, trochę tego się nazbierało ;)
  Temat: Zarys historii cmentarza katolickiego św. Rocha
Neisser

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4795

PostForum: Cmentarz katolicki przy al. Wojska Polskiego   Wysłany: 2017-11-21, 23:32   Temat: Zarys historii cmentarza katolickiego św. Rocha
Witam, wszystkich :)

Bardzo się cieszę, że choć forum jeszcze świerze, podjęliście już ten temat.

Odkąd byłem po raz pierwszy na tym cmentarzu, jako dziecko bodajże w 1987 roku, to miejsce jakoś "nie daje mi spokoju". Wtedy było tam jeszcze dużo więcej płyt i kamieni nagrobnych, pamiętam nawet przewróconą rzeźbę kobiety - może matki boskiej ? Miejsce to zrobiło na mnie duże wrażenie.

Ostatni raz byłem tam podczas pobytu w Nysie, w kwietniu tego roku. Tak właściwie pozostało tylko kilka resztek, których bez ciężkiego sprzętu nie dało się zabrać.

Dzięki Internetowi możemy jednak poznać nagrobki, które można było jeszcze odnaleźć kilka lat temu>
Link

Na podanej stronie widzimy np. resztkę kamienia nagrobnego z nazwiskiem Cimbal. Hugo Cimbal (1845 - 1912) był nie tylko wysoko cenionym lekarzem powiatowym oraz powiatowym radcą ds. medycyny, lecz także jednym z najaktywniejszych członków Stowarzyszenia Filomatów. Przyczynił się także do polepszenia jakości wody w Nysie. Płyta, jak widać była już zniszczona, lecz dzisiaj próżno już jej szukać.

Widzimy także, bodajże jeszcze w 2007 istniejącą i dobrze zachowaną płytę małżonków Pohl. Florian Pohl (1827 - 1912) był mistrzem murarskim oraz radnym w Nysie. Kierował m.in. budową kanalizacji miejskiej oraz Domu macierzystego sióstr Elżbietanek. Dzisiejsza ulica forteczna nosiła kiedyś jego nazwisko. Płyta zniknęła.
[za: A. Wojtala, Dr Andreas Franz Hoffmann (1811 - 1877). Próba biogramu zapomnianego nyskiego nauczyciela, w: „Nyskie Szkice Muzealne” t. VIII, Nysa 2015, s. 121]

Zniknęła także płyta nagrobna małżonków Wolff, kórzy posiadali fabrykę świec w Nysie. Co za szkoda. Niekeiedy mam naiwną nadzieję, że jednak płyty nie zostały skradzione, a jedynie zabezpieczone np. przez franciszkanów lub muzeum. Rzeczywiście, nieraz zdarzają się "cuda". Świadczy o tym fakt, że kilka lat temu do muzeum trafił kamień nagrobny nadburmistrza Eduarda Kutzena (wielce prawdopodobnie z tego cmentarza), który przez długi czas wmurowany był w ścianę jednego z domów na Rochusie. I właśnie dlatego przetrwał. Podobnie jak i szereg płyt, w większości XIX/wiecznych, które wmurowane zostały w cokół kościółka cmentarnego pw. św. Rocha i Sebastiana. Gdzieś w internecie ktoś pisał, że wmurowanie tych płyt, to zasługa ks. Kądziąłki. Pamiętam, że czytałem kiedyś jakiś niemiecki, przedwojenny tekst, w którym jednak już wtedy wspominano jakieś stare płyty wmurowane w cokół. Nie mogę tego tekstu już znaleźć.
Także i na tych płytach znajdziemy bardzo ciekawe i za swoich czasów ważne w Nysie nazwiska/osobistości.

Kościół - swoją drogą - już ze względu na swoją historię jest warty ratowania. Cały czas marzę, że stanie się tak, zanim budowla kompletnie się zawali.

@Edward: oczywiście, że byłoby warto. W końcu jest to dla Nysy bardzo ważna osobistość. Ale także niestety podejrzewam, że jest to sprawa praktycznie niemożliwa. (Także na północ od kościoła znajduje sięjeszcze przewrócony nagrobek ks. prałata Dominicusa Otto (zm. 1844). Za jego urzędów założone zostało zgromadzenie św. Elżbiety przez wszytkim nam znaną Marię Merkert)

@Seba: O spisach grobów nic mi nie wiadomo, ponoć wielką rolę odegrały przy tej akcji relacje świadków z czasów świetności cmentarza. Ale decydującym szczegółem był napewno fakt, że kamień nagrobny, choć przewrócony, zniszczony i pozbawiony pewnych detali, nadal znajdował się na swoim miejscu.

@Krystyna Dubiel: według Wikipedi wykonał także podobiznę wielkiego uczonego Wilhelma Humboldta, znajdującej się na tablicy pamiątkowej z zamku w Otmuchowie, którego Humboldt był przez jakiś czas właścicielem.

Nadal mam nadzieję, że władze kiedyś dostrzegą w tym miejscu ważne dla nas Nysan miejsce pamięci po dawnych mieszkańcach, którzy pozostawili nam ciekawą spuściznę kulturową.

Pozdrawiam
 
Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,179 sekundy. Zapytań do SQL: 15