Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
4. Górnośląski Pułk Piechoty nr 63
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 3085
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-03, 20:30   4. Górnośląski Pułk Piechoty nr 63

4. Górnośląski Pułk Piechoty nr 63 (4. Oberschlesisches Infanterie-Regiment Nr.63) powstał na początku lat 60. XIX wieku, w czasie powiększania armii pruskiej na skutek reformy v. Moltkego. Rozkazem gabinetowym z 28 lipca 1859 roku przedłużono wówczas częściowo służbę wojskową młodszym rocznikom Landwery i przy batalionach tej formacji w Nysie, Strzelcach Opolskich i Opolu utworzono najpierw bataliony szturmowe Landwery (Landwehrsturmbataillone), które po połączeniu otrzymały 5. maja 1860 roku nazwę 23. Kombinowany Pułk Piechoty (23. Kombinierte Infanterie-Regiment). 4 lipca 1860 roku pułkowi zmieniono nazwę na 4. Górnośląski Pułk Piechoty nr 63, a 17 stycznia 1861 roku przekazano mu sztandar pułkowy. Sztab pułku stacjonował początkowo w Nysie. W 1866 roku pułk wziął udział w wojnie z Austrią. W kampanii francuskiej uczestniczył w bitwie pod Sedanem i w oblężeniu Paryża. W 1900 roku, po wybuchu powstania "bokserów" w Chinach, jego żołnierze i oficerowie jako ochotnicy wysłani zostali do Azji w ramach niemieckiego Korpusu Ekspedycyjnego. Sztaby pułku i dwóch batalionów mieściły się w Opolu, trzeci batalion miał koszary w Lublińcu. Już w czasie I wojny światowej 63 pp otrzymał imię cesarza austriackiego Karola I. Po udanej kampanii we Włoszech w październiku 1917 roku, na wniosek cesarza Wilhelma II, niemieckie dowództwo naczelne skierowało do Habsburga w tej sprawie specjalny list w imieniu kajzera:
"Ożywiony chęcią, by w tych wielkich czasach otworzyć nowy rozdział wiernego braterstwa broni między naszymi armiami, proszę Waszą Wysokość o objęcie, obok już innych stanowisk w mojej marynarce i armii, także stanowiska dowódcy 4. Górnośląskiego Pułku Piechoty nr 63. Pułku, który potwierdził stare braterstwo broni podczas walk nad Isonzo prowadzonych z wiarołomnym wcześniejszym sojusznikiem. Pomógł w uderzeniu, a także wspaniale odznaczył się podczas szturmowania Monte Matajur [szczyt w Alpach Julijskich]. Proszę także pozwolić, że ten dzielny pułk odtąd będzie walczył pod imieniem Waszej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości, a na naramiennikach i epoletach będzie widniał skrót imienia Waszej Wysokości.
Chciałbym zapewnić Waszą Wysokość, że ten pułk będzie w przyszłości stale udowadniał, że zasłużył na ten zaszczyt
". Na naramiennikach żołnierzy i oficerów pułku pojawiła się wówczas rzeczywiście litera "K" w koronie.

Źródło powyższego tekstu: Ryszard Kaczmarek, "Polacy z Górnego Śląska w pułkach pruskich podczas I wojny światowej" [w:] "Biuletyn Informacyjny nr 11/2014", Komisja Historyczna Polskiej Akademii Nauk - Oddział w Katowicach, str. 22-23.

W załączeniu zamieszczam zdjęcie fragmentu porcelanowego naczynia z nazwą przedmiotowego pułku. Przedmiot został odnaleziony w zeszłym roku w Nysie.

1.jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 4,15 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,103 sekundy. Zapytań do SQL: 12