|
Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa
|
Społeczny Ośrodek Kultury Filmowej i Fotograficznej w Nysie |
Autor |
Wiadomość |
Bolek
dawniej Op-Ony
Dołączył: 21 Lis 2017 Posty: 90
|
Wysłany: 2019-04-27, 17:49 Społeczny Ośrodek Kultury Filmowej i Fotograficznej w Nysie
|
|
|
Dnia 23 marca 1967 roku podczas wspólnego posiedzenia Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Nysie i Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Nysie podjęto uchwałę powołującą Społeczny Międzyorganizacyjny Ośrodek Kultury Filmowej i Fotograficznej w Nysie. Powołany ośrodek obejmował swoją działalnością teren miasta na prawach powiatu i powiatu nyskiego. Do dnia 29 kwietnia 1969 roku ośrodek działał przy Towarzystwie Regionalnym Ziemi Nyskiej. Jednak dnia 26 lutego 1969 roku na swoim posiedzeniu Zarząd Towarzystwa Regionalnym Ziemi Nyskiej upoważnił radę ośrodka do podjęcie starań o uzyskanie odrębnej osobowości prawnej co dokonało się już w następnym miesiącu tego roku.
Zebranie założycielskie Społecznego Ośrodka Kultury Filmowej i Fotograficznej z siedzibą w Nysie odbyło się w dniu 16 marca 1969 roku Ośrodek przejął majątek i zobowiązanie działającego wcześniej Społecznego Miedzyorganizacyjnego Ośrodka Kultury Filmowej i Fotograficznej. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu Urząd Spraw Wewnętrznych decyzją z dnia z dnia 30 IV 1969 r. zarejestrował stowarzyszenie.
Według statutu ośrodka:
Władzami stowarzyszeniami były:
1. Walne zgromadzenie członków
2. Zarząd
3. Komisja Rewizyjna
4. Sąd Koleżeński
Kadencja Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego trwała 2 lata. Funkcje były sprawowane bezpłatnie.
Walne Zgromadzenie
a) ustalało ogólne kierunki rozwoju i działalności ośrodka,
b) zatwierdzało preliminarz budżetowy,
c) przeprowadzało wybory Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego,
d) udzielało lub odmawiało absolutorium ustępującemu Zarządowi,
e) rozstrzygało w ostatniej instancji odwołania członków w sprawie o skreślenie, jak i spory między władzami ośrodka.
Zarząd
W skład Zarządu wchodzili:
a) Prezes
b) Pierwszywiceprezes
c) Sekretarz
d) Skarbnik
e) Dwóch członków Zarządu
Zebrania Zarządu miały odbywać się przynajmniej 10 razy w roku. Do ważności podejmowanych przez niego uchwał wymagana była większość członków w tym prezesa lub wiceprezesa, z wyjątkiem uchwały o zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania z powodu ustąpienia więcej niż połowy członków zarządu.
Zarząd ośrodka kierował jego działalnością a do zakresu jego czynności należało:
a) reprezentacja ośrodka na zewnątrz,
b) realizacja celów i zadań ośrodka,
c) wykonywanie uchwał walnych zebrań, zaleceń komisji rewizyjnej, oraz orzeczeń sądu koleżeńskiego,
d) opracowywanie preliminarzy budżetowych, dysponowanie funduszami, prowadzenie ksiąg rachunkowych i inwentarzowych, sporządzanie bilansów,
e) przyjmowanie i skreślanie członków ośrodka,
f) inicjowanie form pracy oraz nowych celów statutowych,
g) organizowanie wystaw, konkursów, kursów szkoleniowych, pokazów, itp.,
h) zwoływanie walnych zebrań,
Komisja Rewizyjna składała się z 3 członków stałych i 2 zastępców, którzy wchodzili w skład komisji w razie nieobecności stałych członków. Na pierwszym zebraniu komisja wybierała przewodniczącego.
Do zadań komisji należało:
a) badanie i kontrola gospodarki finansowej ośrodka,
b) kontrola całokształtu działalności ośrodka,
c) składanie sprawozdań na walnych zebraniach i zgłaszanie wniosków w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu zarządowi,
Sąd Koleżeński składał się z przewodniczącego i dwóch członków. W skład sądu nie mogli wchodzić członkowie innych władz ośrodka.
Do właściwości Sądu Koleżeńskiego należało:
a) rozpatrywanie spraw pomiędzy członkami ośrodka powstałymi na tle jego działalności,
b) prowadzenie dochodzeń przeciwko członkom ośrodka, na żądanie walnego zebrania lub zarządu,
c) rozpatrywanie spraw natury etycznej wniesionych przeciwko członkom zarządu.
W dniu 23 grudnia 1970 roku na spotkaniu aktywu społecznego ruchu filmowego i fotograficznego z udziałem wojewódzkich władz partyjnych i państwowych postanowiono rozszerzyć działalność ośrodka na teren całego województwa i w tym celu dokonano przenosin jego Zarządu do Opola. Powodem (na który się powoływano przy przenosinach) rozszerzenia działalności ośrodka były starania opolskich władz o stworzenie we własnym zakresie bazy filmowej dla potrzeb Redakcji Opolskich Programów Telewizyjnych. Stworzenie takiej bazy przez ówczesny Komitet ds. Radia i Telewizji byłoby możliwe dopiero koło roku 1980. W Nysie pozostawiono pomieszczenia, kadrę i urządzenia jako stałą bazę dydaktyczno-szkoleniową i techniczną (Oddział ds. Techniki i Szkolenia) z siedzibą przy ul Wyspiańskiego 3b. Dotychczasową nazwę stowarzyszenia rozszerzono o człon “Opole-Nysa”. Do czasu zwołania Walnego Zjazdu, na którym miano wybrać nowe władze ośrodka wnioskowano do właściwych władz wojewódzkich o powołanie zarządu komisarycznego. W roku 1971 ośrodek rozpoczął starania o budowę swojej siedziby w Opolu. Siedzibę wkrótce wybudowano na zapleczu budynku Polskiego Radia. Część pomieszczeń po oddaniu obiektu do użytku udostępniono Redakcji TV Opole i Rozgłośni Polskiego Radia.
Przeniesienie do Opola nie spowodowało jednak osiągnięcia zamierzonych efektów. Walny Zjazd nie został przeprowadzony a działalność komisarycznego zarządu przedłużała się. Skład personalny zarządu ulegał ciągłym zmianom a on sam nie przejawiał jakiejś konkretnej działalności. Wyznaczony ponownie na rok 1972 Walny Zjazd nie odbył się, a w latach 1974-1975 nie zbierał się zarząd ośrodka. Ciągłe zmiany personalne spowodowały również, że nie dbano o majątek ruchomy ośrodka co wykazały później inwentaryzacje majątkowe. Zaginęła ponadto część dokumentacji finansowo-księgowej. Na podstawie danych ewidencyjnych stwierdzono, że w latach 1970-1974 skupiono się na odpłatnej realizacji zleceń foto-filmowych jednostek gospodarczych (bez uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności). Działalność statutowa była albo nieudokumentowana albo w ogóle nie prowadzona. Z końcem roku 1973 zlikwidowano część ośrodka działającą w Opolu.
W związku z trudną sytuacją ośrodka Wojewoda Opolski postanowieniem z dnia 15 kwietnia 1975 roku powołała Komisję Likwidacyjną SOKFiF w Nysie celem likwidacji stowarzyszenia, zagospodarowania sprzętu oraz wykorzystania archiwum foto-filmowego i fotograficznego.
W 1975 roku powołano likwidatora majątku ośrodka. Likwidację zakończono dopiero w czerwcu 1981 roku. Dnia 8 lipca 1981 roku Urząd Wojewódzki w Opolu wykreślił z rejestru stowarzyszeń Społeczny Ośrodek Kultury Filmowej i Fotograficznej w Nysie (Społeczny Ośrodek Kultury Filmowej i Fotograficznej “Opole-Nysa” w Nysie, sygn. 3, 11, 12, 22).
Opracowanie własne na podstawie materiałów źródłowych |
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
|
Dodaj temat do Ulubionych Wersja do druku
|
phpBB by
przemo
Strona wygenerowana w 0,129 sekundy. Zapytań do SQL: 8
|