Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratujmy mur miejski przy ul. Grodzkiej / al. Lompy
Autor Wiadomość
Krzych 

Dołączył: 16 Mar 2020
Posty: 3
Skąd: Bracka
Wysłany: 2020-03-18, 19:10   Ratujmy mur miejski przy ul. Grodzkiej / al. Lompy

Cześć, tym postem pragnę przywitać użytkowników FHN i jednocześnie prosić o pomoc.
Od lat, na naszych oczach odbywa się postępująca degradacja zabytku, który w mojej opinii jest obiektem szczególnym - fragment umocnień z przepustem nad kanałem Białej przy Dworze Biskupim. Ten konkretny fragment sprzęgał umocnienia miejskie z dworskimi w oparciu o złożony system fos, to również jedyny fragment średniowiecznych murów obronnych zachowany do oryginalnej wysokości chodnika obronnego, dodatkowo położony jest na obszarze starego miasta najmniej dotkniętym zniszczeniami wojennymi oraz barbarzyństwem powojennych rozbiórek, co mogłoby dodatkowo podkreślić walory odrestaurowanego zabytku.
Przykro śledzić stan obiektu na fotografiach z kolejnych lat, widać jak właściwie nieprzerwanie, od około stu lat, popada w coraz większą ruinę. Latami nie zrobiono czegokolwiek, poza wpisem do rejestru, aby chociaż zabezpieczyć grożącą zawaleniem konstrukcje i nic nie wskazuje, aby ten stan rzeczy miał się zmienić w najbliższym czasie. "Gminny Program Opieki nad Zabytkami na lata 2018-2021 dla Gminy Nysa" liczy 146 stron i rzeczywiście wspomina jednym zdaniem o potrzebie podjęcia pilnych działań, jednocześnie nie przewidując żadnych.
Narasta we mnie obawa, że powtórzy się sytuacja z Brackiej, gdzie pozostałości muru zwaliły się do wody przed kilku laty. Chcę ocalić zabytek, ale nie wiem jak, nie mam w tej materii doświadczenia, stąd mój apel o wsparcie - za każdy jego przejaw we wszelkiej postaci będę wdzięczny. Sam chcę ofiarować swój czas, energię, zaangażowanie.
Należałoby kompleksowo omówić i przedyskutować wszelkie zagadnienia: określić założenia, wypracować koncepcję, zakres prac, pozyskanie środków, wsparcie zewnętrzne, samorządowe, etc.
Jeżeli pojawi się zainteresowanie, chciałbym by ten temat stał się przyczynkiem do zgrupowania wokół wspólnej idei zabezpieczenia, rekonstrukcji wartościowego zabytku, a być może przebudowy bezpośredniego otoczenia tamtej zapomnianej części staromiejskich umocnień.

zabytek wpisany do rejestru: 969/65 z 28.01.1995

PS. Dział "Sprawy techniczne" wydał mi się najmniej nieodpowiedni dla takiego tematu.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2827
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-04-25, 19:39   

Zamieszczam fotografie ilustrujące fragment muru obronnego, o którym mowa w powyższym poście. Był to ganek strzelecki z otworami strzelniczymi. Na zdjęciach przedwojennych (czarno-białych) widać, że mur zachowany był we względnie dobrym stanie. Obecnie jest to ruina.

(zał.1) Widok na mur od strony ul. Brackiej. Dzień 8 listopada 2009 r. [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 3,82 MB

(zał.2) Widok na mur od strony ul. Brackiej. Fotografia przedwojenna.jpg
Plik ściągnięto 39 raz(y) 605,95 KB

(zał.3) Widok na mur od strony al. Lompy. Dzień 13 grudnia 2009 r. [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 40 raz(y) 3,81 MB

(zał.4) Mur widziany od strony al. Lompy. Fotografia przedwojenna.jpg
Plik ściągnięto 35 raz(y) 1,82 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2827
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-04-27, 09:38   

Dzisiaj otrzymałem informację, że obecny burmistrz Nysy wykazuje zainteresowanie tematem przedmiotowego muru obronnego i jest obietnica zajęcia się tym obiektem, niemniej z uwagi na inne inwestycje na razie nie ma na to środków. Miejmy jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mur zostanie zabezpieczony.

Poniżej zamieszczam rysunki muru, których autorem jest Edward Hałajko.

(zał.1) Stan obecny.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 1,83 MB

(zał.2) Rekonstrukcja stanu z XV_XVI w.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 2,28 MB

(zał.3) Przekrój pionowy, rekonstrukcja galerii nad chodnikiem.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 698,95 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2827
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-23, 17:59   

Parę przedwojennych zdjęć przedmiotowego muru z gankiem strzeleckim.

[1] Mur z gankiem strzeleckim przy Dworze Biskupim. Okres przedwojenny.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 2,8 MB

[2] Mur z gankiem strzeleckim przy Dworze Biskupim. Okres przedwojenny.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 2,64 MB

[3] Mur z gankiem strzeleckim przy Dworze Biskupim. Okres przedwojenny.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 3,71 MB

[4] Mur z gankiem strzeleckim przy Dworze Biskupim. Okres przedwojenny.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 2,99 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,115 sekundy. Zapytań do SQL: 10