Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
List napisany w Nysie we wrześniu 1939 roku
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-16, 13:43   List napisany w Nysie we wrześniu 1939 roku

Zamieszczam niemieckojęzyczny list napisany w Nysie, dwa tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej, tj. w dniu 14 września 1939 r. Pod listem podpisał się niejaki Alfons. Niestety nie znam treści dokumentu.

List - Nysa - 14.IX.1939 r.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 1,45 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Rafaello 


Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 16
Wysłany: 2021-04-18, 21:20   

Zamieszczam tłumaczenie


Kod:
Nysa, 14 września 1939 r.

Moi Kochani,

list od was, za który bardzo dziękuję, dostałem i bardzo się ucieszyłem, że znowu pomyśleliście o mnie. Minęło już dużo czasu, od kiedy widzieliśmy się. Czas tak szybko mija i serwuje nam coraz to nowe rzeczy, nie dając możliwości na odprężenie się. Dzisiaj to jutro tamto przysparza nam trosk i musimy niebawem wierzyć, że już nigdy inaczej nie będzie. Każdy dzień przynosi coś nowego, czasami niewyobrażalnego. O tym, że tego lata mieliśmy dużo pracy i teraz też mamy, stało się dla Was w międzyczasie jasne. Kto by pomyślał, że będzie musiało dojść do wojny! Ale stało się i będzie z pełną mocą kontynuowane. Dalsza rozmowa o tym nie ma sensu, bo radio informuje nas wszystkich o codziennych wydarzeniach.

Inaczej ma się to z ludźmi nam bliskimi. Każdy ma potrzebę wiedzieć, co u nich słychać. Temu ma też służyć mój list i mam nadzieję, że ucieszycie się tak, jak i ja się cieszę otrzymując wieści od Was. Piszesz mi, kochana Matko, że wszyscy jesteście razem i mam nadzieję, że tak jest i teraz. Ja również obecnie jestem w domu i pełnię służbę nie tylko w dzień, ale i w nocy. Wprawdzie, jako żołnierz. Powołanie dostałem już 24 sierpnia, ale umundurowanie otrzymałem później. Widzi się wielu żołnierzy, którzy przychodzą i odchodzą. Ale myślę, że decyzja zapadnie niebawem i powrócą spokojne czasy. Kochana Matko, obiecałem pójść z Tobą podczas ferii do Ząbkowic Śląskich (Frankenstein) z powodu Twojej renty. Kochana Matko, nie dostanę teraz ani jednego dnia urlopu ani ferii, które miałem mieć teraz we wrześniu. Dlatego dobrze by było, gdybyś wzięła wycinki z gazet oraz wszystko co masz i przy okazji sama pojechała do Ząbkowic Śląskich i przedstawiła wszystko w urzędzie doradczym DAF (Deutsche Arbeitsfront). Jeżeli w czymkolwiek będę mógł Ci pomóc to chętnie to zrobię.

30-tego bieżącego miesiąca kończy się moje powołanie. Czy zostanie przedłużone obecnie nie wiadomo. U nas dzieją się różne rzeczy, które czasami są mało zrozumiałe. Pozwólmy przyjść temu, co przyjdzie, a ja zajmę się tym, jak nadejdzie.

Musiałbym też znowu napisać do Kamieńca (Kamenz). Już długo nie mieli żadnych wieści ode mnie. Kiedyś, jak byłem w Kamieńcu, dziadek był chory. Być może mu się polepszyło.

Co porabiacie wszyscy Gretel, August, Hildchen, Sepp? Bawicie się z Christel? Szef słucha teraz uważnie nazwy Łódź, Warszawa, Brześć Litewski, itd. prawie wszystkie zna z wielkiej wojny. Zrozumiałe jest, że bardzo się tym interesuje.

Jestem już zmęczony i życzę Wam wszystkim dobrej nocy i szczęśliwej przyszłości.

Alfons

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,107 sekundy. Zapytań do SQL: 11