Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emin Pasza (Eduard Schnitzer) 1840-1892
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-22, 02:47   Emin Pasza (Eduard Schnitzer) 1840-1892

Sześć lat temu w mediach pojawiła się informacja o tym, że:

Cytat:
Przedstawiciel Króla Salomona Gafabusa Iguru I, władcy Królestwa Bunyoro-Kitara, jednego z siedmiu królestw afrykańskiej Ugandy zwrócił się do Burmistrz Nysy z prośbą o pomoc w zbadaniu przeszłości Eduarda Schnitzera, podróżnika i etnografa znanego jako Emin Pasza mieszkającego dawniej w Nysie. Do Burmistrz Nysy napisał doradca Króla ze Stowarzyszenia Przedstawicieli Królestwa Bunyoro-Kitara na świecie. Na ten temat pojawiło się wiele nieprecyzyjnych informacji w mediach. Burmistrz Nysy zadeklarowała pomoc merytoryczną w zakresie życia i działalności Eduarda Schnitzera (Emina Paszy) w Nysie.


O tym kim był E. Pasza, czym się zajmował i gdzie, można dowiedzieć się z wielu internetowych źródeł. Poniżej zamieszczam jedynie nyski aspekt życia tego znanego w II połowie XIX wieku w całej Europie człowieka. Wielki duchem był niewielkim mężczyzną, podobno posiadał nie całe 150 cm wzrostu.

Naprawdę nazywał się Eduard Schnitzer. Przychodzi na świat 28 marca 1840 roku w jednej z najbardziej szanowanych żydowskich rodzin w Opolu. W 1841 r. jego matka Paulina, z domu Schweitzer, rodzi dziewczynkę Melanię. W kilka miesięcy później ojciec - Ludwig Schnitzer - likwiduje swoje interesy w Opolu i wyjeżdża z rodziną do Nysy, gdzie w 1845 r. nagle umiera, mając niecałe 38 lat. Rok potem matka Izaaka poślubia protestanckiego kupca Trestza. Uznaje też, że jej syn i córeczka porzucą judaizm i zostaną ochrzczeni w Kościele ewangelickim, co też się staje w roku 1846, w wyniku czego Izaak otrzymuje imię Eduard. Nasz bohater zaczyna uczęszczać do nyskiego gimnazjum Carolinum, by ukończyć w nim naukę w roku 1858 i wyjechać do Wrocławia studiować medycynę. Po 17 latach, w roku 1875, wraca do Nysy gdzie mieszka jedynie przez parę miesięcy, by pewnego dnia zniknąć i dać o sobie znać dopiero z Egiptu. Zostaje zamordowany 23 października 1892 roku w miejscowości Kanena w Kongu Belgijskim.

W grudniu 1841 roku ojciec Eduarda Schnitzera, który osiedlał się wtenczas wraz ze swoją rodziną w Nysie złożył przysięgę miejską, której niemiecki tekst przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Opolu.
Jest bardzo prawdopodobne, że ta znana żydowska rodzina po przybyciu do Nysy zamieszkała w okolicy ówczesnej ulicy Josephstrasse (dzis. ul. Karola Miarki), gdzie mieszkała właśnie ludność żydowska.

Matka Eduarda Schnitzera – Paulina - była córką nyskiego (i wrocławskiego), żydowskiego bankiera/bankowca - Moritz'a Schweitzer'a.

Dziadek Eduarda Schnitzera (od strony ojca) – Joseph Schnitzer – był również bankierem/bankowcem.

Drugim mężem matki Eduarda Schnitzera - Pauliny - był Bernhard Trestz, dyrektor banku [w Nysie?].

Jak widać mamy do czynienia ze znaną i dobrze usytuowaną rodziną nyskich urzędników bankowych.

Znamy też dokładny okres uczęszczania Eduarda do gimnazjum Carolinum w Nysie, były to lata 1850-1858

Bernhard Trestz (drugi mąż matki E. Paszy) był również handlowcem/ kupcem (niem. Kaufmann) w Nysie. W piśmie wydawanym w XIX wieku w Berlinie pt. „Königlich Preußischer Staats-Anzeiger” nr 152 z 1870r. zamieszczono komunikat o tym, że "w postępowaniu upadłościowym obejmującym majątek kupca Roberta Wernera z Nysy tutejszy kupiec Bernhard Trestz został wyznaczony na ostatecznego zarządcę masy upadłościowej". Komunikat podpisano: "Nysa, 11 lipiec 1870r."

W czasopiśmie pt. „The Metropolitan”, wydanym w Montrealu (Kanada) w dniu 27 stycznia 1894r., na str. 7 zamieszczono informację o tym, że:
„Siostra Emina Pashy, panna Melanie Schnitzer, niedawno przeniosła się do Berlina z Feridą, małą córką odkrywcy. Od momentu kiedy dziecko zostało przywiezione z Afryki żyło w Nysie, w małym mieście – ojczyźnie swojego ojca. Panna Schnitzer zamierza w przyszłości żyć w Berlinie aby zapewnić swojej bratanicy lepszą możliwość nauki i edukacji. Mówi się, że niemiecki odkrywca był tym faktem zatroskany. Ferida nauczyła się już mówić w języku niemieckim tak dobrze jak czyni to większość dzieci w jej wieku. Wydaje się, że odziedziczyła talent do języków po swoim ojcu, który mówił po niemiecku, angielsku, francusku i w kilku afrykańskich dialektach. O prawdopodobnej śmierci swojego ojca dowiedziała się tuż przed wyjazdem z Nysy”.

Natknąłem się na trzy listy dotyczące Emina Paschy:
- Pierwszy to list od Emina Paschy do jego siostry Melanie Schnitzer w Nysie, wysłany z Zanzibaru w dniu 3 stycznia 1891 r. Na kopercie widać dokładny adres - Neisse, Ring 43. W roku 1891 na nyskim rynku obowiązywała jeszcze stara numeracja budynków, która przypisywała nr 43 do kamienicy przy Paradeplatz, w której w tym samym roku swoją działalność rozpoczął bankier Hugo Gloger.
- Drugi to list wysłany z Nysy w dniu 16 stycznia 1892 roku do E. Paschy we wschodniej Afryce. List ten nie dotarł do adresata i z dopiskiem "adresat nieznany" odesłano go w dniu 9 lutego 1892 r. spowrotem do Nysy, gdzie dotarł w dniu 7 marca 1892 r.
- Trzeci to list napisany przez Emina Paschę w czasie pobytu w Afryce i wysłany do Nysy z Bagamoyo w dniu 9 maja 1892 roku. Jest to jeden z jego ostatnich listów, za pół roku E. Pascha miał już nie życ. Adresatem listu jest siostra Paschy - Melanie Schnitzer, która mieszkała w Nysie na rynku.

W 2016 roku wydana została książka o Eminie Paszy pt. "Emin Pasza. Wieczny tułacz" (ISBN 978-83-64023-82-8), którą napisał Patryk Tomala.

Emin Pasza (Eduard Schnitzer).jpg
Plik ściągnięto 22 raz(y) 219,18 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-21, 13:07   

Oto koperta niewymienionego jeszcze w tym temacie listu, nadanego przez Emina Paszę w Zanzibarze w dniu 31.10.1900 roku, zaadresowanego do jego siostry - Melanie Schnitzer, która mieszkała w Nysie (Rynek 43). List dotarł do Nysy trzy tygodnie później - nyski stempel pocztowy z dnia 22.11.1900 r.

awers.jpg
Plik ściągnięto 27 raz(y) 1,42 MB

rewers.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 373,84 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-23, 18:48   

Dziś natknąłem się na list do Emina Paszy, który został nadany w Nysie w dniu 16 stycznia 1892 roku. Jako adres odbiorcy podano pierwotnie miasto Dar es Salaam we wschodniej Afryce, później adres jednak poprawiono i list skierowano do Nysy.

List - 16.I.1892 r.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 220,36 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-02-27, 08:32   

Poniżej najstarsza fotografia Eduarda Schnitzera, na której ma około 7 lat (~1847 r.). Jest na nim ze swoją matką i siostrą Melanie. Zdjęcie pochodzi z książki wydanej w 1897 roku pt. "Emin Pascha", której autorem był Georg Schweitzer - kuzyn (od strony matki) Eduarda Schnitzera. W czasie kiedy wykonano tą fotografię, rodzina Schnitzerów mieszkała w Nysie. Możliwe więc, że jej twórcą był działający tam dagerotypista, a zapewne jedynym takim w Nysie do około 1849 r. (z przerwami) był Robert Jüttner.

Rodzina Schnitzerów ok. 1847 r. - od lewej; Eduard, Pauline, Melanie.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 795,85 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,251 sekundy. Zapytań do SQL: 10