Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prace ziemne pod bloki przy ul. Szlak Chrobrego - 2025 r.
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 3333
Skąd: Kraków
Wysłany: 2025-05-03, 18:36   Prace ziemne pod bloki przy ul. Szlak Chrobrego - 2025 r.

W marcu 2025 r. rozpoczęły się prace ziemne przy budowie trzech bloków mieszkalnych na terenie dawnej FSD, tuż obok ul. Szlak Chrobrego, pomiędzy budynkiem dawnego arsenału a Redutą Kapucyńską. Na obszarze, gdzie prowadzone są prace, stał przed wojną gmach Szkoły Wojennej, wzniesionej w 1860 roku. Nowe budynki, które staną na tym terenie, nie będą posiadały kondygnacji podziemnej ze względu m.in. na poziom wód gruntowych. W związku z tym prace ziemne ograniczyły się do usunięcia powierzchni betonu, który pozostał w tym miejscu po halach FSD i do wyrównania terenu. Płyty fundamentowe nowych bloków mieszkalnych będą postawione na wylanych uprzednio w gruncie, betonowych słupach stabilizujących podłoże, sięgających głębokości ok. 7 m.

Zamieszczone w niniejszym poście zdjęcia zrobiono na terenie przedmiotowych prac ziemnych dnia 1 kwietnia 2025 r., już po zdjęciu betonowej powierzchni spod dawnej hali. Ostatnie dwie fotografie pokazują drobne artefakty, znalezione w odsłoniętej warstwie ziemi, w tym element nakrętki pochodzącej z przedwojennej apteki „Pod Lwami” przy ul. Wrocławskiej (zdj.11).

Teren, na którym prowadzi się przedmiotową inwestycję nie jest objęty żadną formą ochrony zabytków.

(zdj.1) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 729,29 KB

(zdj.2) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 782,63 KB

(zdj.3) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 496,32 KB

(zdj.4) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 479,9 KB

(zdj.5) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 704,33 KB

(zdj.6) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 630,48 KB

(zdj.7) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 761,42 KB

(zdj.8) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 864,16 KB

(zdj.9) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 821,6 KB

(zdj.10) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 692,65 KB

(zdj.11) Dzień 1.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. Komarov].jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 671,49 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum Powiatowe w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 3333
Skąd: Kraków
Wysłany: 2025-05-04, 12:55   

W trakcie przedmiotowych prac ziemnych natrafiono na stary (zapewne pruski), podziemny kolektor kanalizacyjny o przekroju prostokątnym i ścianach grubości ok. 80 cm, wykonanych z grubych kamieni ciosanych, połączonych zaprawą. Z analizy lokalizacji kolektora widać, że biegł on pod dawnym gmachem Szkoły Wojennej, równolegle do ulicy Szlak Chrobrego. Zadecydowano, że kolektor zostanie rozbity i usunięty z odcinka, który znajdował się w obszarze budowy. Dwa duże, wyciągnięte z ziemi fragmenty tego kolektora widać na zdjęciach nr 7 i 8. W kilku miejscach placu budowy odsłonięto w niedużych wykopach odcinki ceglanych murów – prawdopodobnie pozostałości podziemnej kondygnacji dawnego budynku Szkoły Wojennej i/lub starych, podziemnych sieci uzbrojenia terenu. Grunt pod budowę nowych bloków wyrównano i utwardzono za pomocą kruszywa, które pozyskano na miejscu w wyniku kruszenia betonów po stojącej wcześniej w tym miejscu hali.

Zamieszczone niżej fotografie wykonano dnia 27 kwietnia 2025 r., już po wykopaniu kamiennego kolektora z gruntu i częściowym utwardzeniu podłoża pod nowe budynki.

(zdj.1) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 4,72 MB

(zdj.2) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 4,82 MB

(zdj.3) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 4,49 MB

(zdj.4) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 4,89 MB

(zdj.5) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 4,69 MB

(zdj.6) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 4,77 MB

(zdj.7) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Fragment kamiennego kolektora.
Plik ściągnięto 7 raz(y) 3,35 MB

(zdj.8) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Fragment kamiennego kolektora.
Plik ściągnięto 1 raz(y) 3,19 MB

(zdj.9) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 4,97 MB

(zdj.10) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 5,05 MB

(zdj.11) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Dwa szare, koliste ślady na ziemi, na pierwszym planie, to wykonane wiertnicą otwory o głębokości ok. 7 m, które zalano betonem.
Plik ściągnięto 2 raz(y) 6,1 MB

(zdj.12) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Dwa szare, koliste ślady na ziemi to wykonane wiertnicą otwory o głębokości ok. 7 m, które zalano betonem.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 5,01 MB

(zdj.13) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 5,81 MB

(zdj.14) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 5,68 MB

(zdj.15) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 5,01 MB

(zdj.16) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 5,23 MB

(zdj.17) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 5,41 MB

(zdj.18) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 4,57 MB

(zdj.19) Dzień 27.IV.2025. Prace ziemne na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [fot. ralf].jpg
Stare butelki znalezione podczas prac ziemnych.
Plik ściągnięto 4 raz(y) 2,05 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum Powiatowe w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 3333
Skąd: Kraków
Wysłany: 2025-05-04, 22:13   

Zdjęcia paru kamiennych elementów architektonicznych wykopanych podczas przedmiotowych prac ziemnych, które najprawdopodobniej pochodzą z dawnego gmachu Szkoły Wojennej. Wśród licznych fragmentów porcelany odsłoniętych w ziemi, znajdował się fragment naczynia z godłem III Rzeszy i datą roczną „1940”. Można było także napotkać fragmenty spalonych desek, być może pochodzących z pożaru Szkoły Wojennej w 1945 r.

(zdj.1) Dzień 1.V.2025. Gruz z prac ziemnych na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [ralf].jpg
Kamienno-ceglany element architektoniczny.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,83 MB

(zdj.2) Dzień 1.V.2025. Gruz z prac ziemnych na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [ralf].jpg
Kamienny element architektoniczny.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,81 MB

(zdj.3) Dzień 1.V.2025. Gruz z prac ziemnych na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [ralf].jpg
Kamienny element architektoniczny.
Plik ściągnięto 5 raz(y) 1,68 MB

(zdj.4) Dzień 1.V.2025. Gruz z prac ziemnych na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [ralf].jpg
Godło III Rzeszy z datą roczną "1940".
Plik ściągnięto 5 raz(y) 847,73 KB

(zdj.5) Dzień 1.V.2025. Gruz z prac ziemnych na terenie dawnej FSD przy ul. Szlak Chrobrego [ralf].jpg
Fragmenty spalonych desek.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,02 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum Powiatowe w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,805 sekundy. Zapytań do SQL: 10