Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Intrygujące szczegóły w korespondencji
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-12, 19:47   Intrygujące szczegóły w korespondencji

Spotykałem się do tej pory z różną treścią wysyłanych z Nysy pocztówek ale kartkę napisaną po japońsku widzę po raz pierwszy. Wysłano ją w dniu 17 maja 1912 roku z Nysy do miasta Brunszwik (Braunschweig) w Niemczech. Adresatem kartki jest Rittmeister Yoschioka. Przedmiot można aktualnie kupić na aukcji pod linkiem: KLIK

rewers.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 749,72 KB

awers.jpg
Plik ściągnięto 21 raz(y) 1,39 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-11-21, 22:06   

W załączeniu najstarsza znana mi nyska widokówka, wysłana z Nysy do Berlina w dniu 13 października 1893 roku. Pocztówka przedstawia na awersie Dom Miejski (Stadthaus), a jej nadawcą był Lothar Stark z ul. Celnej (Zollstrasse 58).
Zdjęcia przedmiotu pochodzą z dawnej aukcji internetowej.

awers.jpg
Plik ściągnięto 21 raz(y) 467,49 KB

rewers.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 250,88 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-28, 17:51   

Zamieszczam interesującą kartkę pocztową wysłaną w dniu 12 lutego 1884 roku z Nysy, celem okrążenia globu ziemskiego. Pierwsze zdanie na rewersie kartki brzmi: „This postal card is intended to be send around the glob” („Tą kartkę pocztową wysyła się z zamiarem okrążenia globu ziemskiego”). Awers kartki obity jest pieczątkami miast / państw, w których była kartka: Niemcy (Neisse), Singapur, Egipt (Aleksandria, Suez), USA (Nowy Jork), Anglia (Woolwich), Japonia (Jokohama). Na kartce, zarówno na awersie jak i rewersie widoczny jest zapis z nazwiskiem nadawcy / adresata i miejscem docelowym kartki: „H. Wernicke, Sec. Lieutenant, Neisse, Silesia, Germany”.
Jeśli coś źle zrozumiałem proszę mnie poprawić.

Przedmiotową kartkę można obecnie kupić na aukcji pod linkiem: KLIK

awers.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 1,01 MB

rewers.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 892,29 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-04-25, 18:21   

ralf napisał/a:
W załączeniu najstarsza znana mi nyska widokówka, wysłana z Nysy do Berlina w dniu 13 października 1893 roku. [...]

Dzisiaj spotkałem się z jeszcze starszą widokówką, napisaną w dniu 24 maja 1892 r. Reklamuje ona cukiernio-restaurację (wraz z handlem winem), która znajdowała się w Domu Miejskim.

Widokówkę można obecnie kupić pod linkiem: KLIK

Widokówka napisana w dniu 24.5.1892 r.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 777,54 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-28, 10:05   

Poniżej zdjęcia najstarszej znanej mi nyskiej widokówki wieloobrazkowej nadanej w dniu 8 sierpnia 1893 roku z Nysy do miejscowości Ohaře w powiecie Kolín w Czechach.

Rok 1893 - awers.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 262,25 KB

Rok 1893 - rewers.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 215,19 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-10-28, 14:52   List do Undine von Medvey - 1943 r.

List napisany w Nysie w dniu 2 marca 1943 roku przez niemieckiego żołnierza o nazwisku Konrad Männel do 17-letniej Undine von Medvey (ur. 1926 - zm. 2004), która występowała wtedy w berlińskim Wilhelmshallen (obiekt ten rozebrano w 1955 r.), a później została znaną niemiecką piosenkarką, aktorką i akordeonistką. Nadawca listu zobaczył artystkę na przedstawieniu w Berlinie, kiedy przebywał w tamtejszym lazarecie. Później postanowił do niej napisać, mimo że się nie znali. List pochodzi ze spuścizny po samej Undine von Medvey, co oznacza, że mógł być przechowywany w jej rzeczach przez 60 lat. Jego treść zaczyna się słowami:

"Verehrtes Frl. von Medvey! Sie werden wahrscheinlich erstaunt sein von einem unbekannten Soldaten Post zu bekommen, aber bitte hören Sie. Ich war Ende Februar aus dem Lazarett entlassen im Urlaub in meiner Heimatstadt Berlin und kam da mich ..."

czyli w tłumaczeniu:

"Droga Panienko von Medvey! Prawdopodobnie będzie Panienka zaskoczona otrzymaniem poczty od nieznanego żołnierza, ale proszę posłuchać. Pod koniec lutego zostałem wypisany ze szpitala, byłem na urlopie w moim rodzinnym Berlinie i przyjechałem tutaj ..."

Przedmiotowy list można obecnie kupić w serwisie Ebay, pod linkiem: KLIK

Na końcu fotografia przedstawiająca Undine von Medvey w 1946 roku, kiedy miała 20 lat.

List napisany w Nysie w 1943 roku do Undine von Medvey (str. 1 z 2).jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 315,54 KB

List napisany w Nysie w 1943 roku do Undine von Medvey (str. 2 z 2).jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 258,14 KB

Undine von Medvey (1926-2004) w wieku 20 lat.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 165,71 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2854
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-11-09, 08:38   

ralf napisał/a:
Dzisiaj spotkałem się z jeszcze starszą widokówką, napisaną w dniu 24 maja 1892 r.

No i kolejny "rekord" został właśnie pobity. Otóż okazuje się, że nieżyjący już przedwojenny mieszkaniec Nysy o nazwisku Willi Scharf wśród swojego zbioru nyskich widokówek, który liczył ponad 700 sztuk, posiadał jeszcze starszą kartkę niż ww. Została napisana w dniu 23 października 1891 r. i również przedstawia grafikę z Domem Miejskim. Opublikowano ją na łamach "Neisser Heimatblatt" w 1991 roku. Willi mieszkał w Nysie przy Königstrasse 2 (ul. Kościuszki), a po wojnie w Helmstedt w Dolnej Saksonii.

Widokówka z Nysy napisana 23.X.1891 r.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1,69 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,273 sekundy. Zapytań do SQL: 10