Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zarys dziejów strzelnic w Nysie
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-17, 21:12   Zarys dziejów strzelnic w Nysie

Poniżej krótki zarys dziejów strzelnic w Nysie i najbliższej okolicy. Obiekty zostały ułożone od najmłodszego do najstarszego. Zwracam uwagę, że nie są to z pewnością wszystkie miejsca do ćwiczeń w strzelaniu, które zna historia Nysy.
Załączam dodatkowo zdjęcie satelitarne z zaznaczonymi lokalizacjami strzelnic, o których mowa w poście. Numery strzelnic na zdjęciu odpowiadają numerom strzelnic w treści posta.


1. Strzelnica do broni krótkiej na terenie byłego poligonu wojskowego, po północnej stronie Fortu Prusy. Wykorzystywana przez Wojsko Polskie w II połowie XX w. Zachowana do dziś.

2. Strzelnica przy ul. Grodkowskiej przy tzw. Jägerei. Powstała w latach 30-tych XX w. Istnieje nadal.

3. Strzelnica pod Regulicami, przy rzeczce Cielnica. Powstała w ostatnim ćwierćwieczu XIX w. Istnieje do dziś. Ma 600 m długości.

4. Strzelnica w Rochusie przy al. Wojska Polskiego. Zachowana do dzisiaj na terenie wąwozu wśród wzgórz Rochusa, zaraz za Willą Nazareth. Powstała ok. 1825 r. dla 6. Pułku Artylerii Pieszej w Nysie, wykorzystywna również przez 23. Pułk Piechoty. Ćwiczyła tam strzelanie Milicja.

5. Strzelnica Sellerie. Zachowana do dnia dzisiejszego przy ul. Otmuchowskiej. Zakupu ziemi pod ten obiekt dokonano w roku 1815. Nazwa strzelnicy pochodzi od pułkownika von Selle, dowódcy 23. Pułku Piechoty w Nysie. Ćwiczył tam również 22. Pułk Piechoty z Nysy (dane z r. 1838 i 1860) oraz 63. Pułk Piechoty (dane z r. 1874). W XX wieku w północnej części strzelnicy powstały ceglane kulochwyty dla broni krótkiej. Obiekt użytkowany przez Wojsko Polskie w II poł. XX w.

6. Strzelnica na placu ćwiczeń między Jędrzychowem a Radzikowicami. Zakupu ziemi pod plac dokonano w roku 1815. Zlokalizowane na nim były kulochwyty do ręcznej broni palnej:
- w 1838 r. jeden kulochwyt znajdował się po wschodniej stronie placu, poza jego zarysem
- w 1860 r. jeden kulochwyt znajdował się po północnej stronie, na terenie placu
- w 1880 r. dwa kulochwyty: jeden znajdował przy północnym skraju placu, a drugi przy południowym skraju (oba na terenie placu).
Po placu ćwiczeń i kulochywtach nie ma dziś śladu.

7. Strzelnica nieopodal mostu kolejowego przy al. Wojska Polskiego. Istniała na pewno już w 1780 r. Prawdopodobnie jej powstanie ma związek z rozbudową systemu fortyfikacyjnego wschodnich terenów twierdzy Nysa w poł. XVIII w. i koniecznością przeniesienia dotychczasowej strzelnicy znajdującej się naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki Nysa obok Bramy Jakubowej. Dzisiaj po strzelnicy przy al. Wojska Polskiego nie ma już śladu ale istniała przynajmniej do 1945 r.

8. Strzelnica obok dawnej Bramy Jakubowej przy przedmieściu wrocławskim, nad rzeką Nysą. Istniała już w roku 1596, wtenczas znajdował się tam wysoki drewniany maszt strzelniczy. Strzelnica istniała przynajmniej do roku 1741. Została zlikwidowana prawdopodobnie w związku z rozbudową na tym terenie systemu fortyfikacyjnego twierdzy Nysa ok. połowy XVIII w.

9. W okresie 1594 - 1624 funkcjonował dom strzelecki pomiędzy ówczesnym przedmieściem brackim, a bramą Celną.

10. W okresie 1570 - 1723 funkcjonowało pole strzeleckie pomiędzy murem miejskim, a zewnętrznymi wałami. Znajdowało się ono przy Bramie Celnej obok kościoła pod dzis. wezwaniem Zwiastowania NMP. Prawdopodobnie jego istnienie zakończyła rozbudowa twierdzy Nysa rozpoczęta po 1741 r.

Były jeszcze przed wojną dwie strzelnice w sąsiedztwie Nysy, zlokalizowane na terenie, na którym obecnie znajduje się jezioro nyskie. Jedna na gruntach pomiędzy dzis. Siestrzechowicami (Grunau) a nieistniejącą już Różanką (Rosshof) oraz druga na północ od nie istniejącej dziś Brzeziny Polskiej (Klein Briesen). Dzieliła je odległość 1600 m. Były to strzelnice wydzielone, każda posiadała jeden kulochwyt. Istniały już na pewno w 1907 r. i dotrwały przynajmniej do okresu II w.ś. Obecnie miejsca, w których się znajdowały spowijają wody jeziora.

1.jpg
Zdjęcie satelitarne z miejscami dawnych i obecnych strzelnic w Nysie.
Plik ściągnięto 248 raz(y) 1,97 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
kajek67 

Dołączył: 21 Lis 2017
Posty: 2
Skąd: Nysa
Wysłany: 2018-08-22, 22:48   

Jeszcze istniała (chociaż jest nadal użytkowana na pikniki) tzw "strzelnica kolejowa". Znajduje się obok torowiska przy ul. Bolesława Śmiałego, od strony wiaduktu kolejowego.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-06-02, 12:33   

kajek67 napisał/a:
... tzw "strzelnica kolejowa".

Tak, chodzi o strzelnicę usytuowaną na terenie bastionu VIII należącego do Obwałowań Kolejowych. Wstawiam zdjęcia tego miejsca wykonane w dniu 5 maja 2015 r.

(zdj.1) Dzień 5 maja 2015 r. Strzelnica przy końcu ul. B Śmiałego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 2,64 MB

(zdj.2) Dzień 5 maja 2015 r. Strzelnica przy końcu ul. B Śmiałego [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 2,71 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,173 sekundy. Zapytań do SQL: 11