Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Klamki - Salamandry i okucia drzwi portalu głównego kościoła
Autor Wiadomość
Seba

Dołączył: 18 Lis 2017
Posty: 10
Wysłany: 2017-11-20, 10:09   Klamki - Salamandry i okucia drzwi portalu głównego kościoła

W jednym ze starych numerów Neisser Heimatblatt (wydanie grudniowe 1966 r.) syn nyskiego ślusarza pisze bardzo ciekawą rzecz odnośnie okuć i oryginalnych klamek na drzwiach kościoła, jakie zachowały się do dziś.

„(...) Mój ojciec Juliusz Bernardt był ślusarzem w Nysie. Na zlecenie ówczesnego proboszcza miejskiego ks. A. Pischela wykonał około 1907 r. oba okucia drzwi głównego portalu, prowadzących do kościoła św. Jakuba. Oprawy te zostały wykonane na wzór zniszczonej później przez bomby w czasie działań wojennych katedry w Monachium (Frauenkirche).
Artystyczne okucia uległy wówczas także zniszczeniu. Szkice tychże okuć zostały wówczas wykonane przez Politechnikę w Monachium. Mój ojciec wykonał nyskie okucia dokładnie zgodnie z otrzymanymi szkicami w swoim warsztacie przy ul. Kramarskiej 10 (obok klasztoru sióstr św. Elżbiety). Zgodnie z moją wiedzą, ojciec jako dobry katolik podarował wykonane okucia kościołowi w ofierze”.


I teraz moja prośbą o pomoc - czy ktoś jest w stanie dotrzeć do przedwojennego zdjęcia przedstawiającego portal i drzwi katedry w Monachium (Frauenkirche) ? Ja nie potrafię takiego znaleźć w google/grafika. Gdybyśmy takie mieli, to bylibyśmy w stanie dokładnie określić na ile nasze nyskie klamki i okucia były podobne do tych w Monachium.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-20, 17:20   

Seba, znalazłem zdjęcie przedwojennych głównych drzwi wejściowych (zachodnich) do kościoła Frauenkirche w Monachium ale wygląda na to, że to nie o te drzwi chodzi - KLIK. Kościół ten posiadał jeszcze cztery wejścia - dwa po stronie północnej i dwa po stronie południowej. Możliwe, że chodzi o drzwi któryś z tych bocznych wejść.

Przy okazji fotka z "wizytówką" Juliusza Bernardta na drzwiach wejściowych do nyskiej bazyliki.

1.jpg
Tabliczka ślusarza J. Bernardt'a
Listopad 2009 [fot. ralf]
Plik ściągnięto 20 raz(y) 1,32 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Seba

Dołączył: 18 Lis 2017
Posty: 10
Wysłany: 2017-11-20, 20:22   

Dzięki za fotkę Rafale!
Myślę, że jest szansa, że informacja z artykułu jest prawdziwa, bowiem fotografia, do której podałeś odnośnik dotyczy portalu zachodniego (Westportal) we Frauenkirche, a w artykule mowa jest o portalu głównym. :-)
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-20, 20:41   

No właśnie sęk w tym, że portal zachodni jest głównym wejściem do kościoła Frauenkirche :-)
_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-07-20, 21:36   

Zdjęcie południowych drzwi portalu kruchty bazyliki.

Dzień 17.VII.2021 r. Południowe drzwi portalu kruchty bazyliki. [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 4,47 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,118 sekundy. Zapytań do SQL: 10