Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Herman Han 1574-1627
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-05-25, 18:31   Herman Han 1574-1627

Urodził się w Nysie w lipcu 1574 roku i został ochrzczony w kościele św. Jakuba 20 lipca 1574 r. Jego ojciec, Herman, również malarz zapewne był jego pierwszym nauczycielem. Kolejne nauki pobierał za granicą. Do kraju wrócił ok. 1597 roku i udał się do Gdańska. Tam założył rodzinę i w 1614 roku otrzymał obywatelstwo gdańskie, którego nie wyrzekł się nawet gdy już stamtąd wyjechał. W wieku 25 lat „czcigodny i utalentowany malarz i portrecista” był już ojcem. Po śmierci żony wstąpił w 1604 roku w powtórny związek małżeński. Malował szczególnie dla cystersów w Oliwie i Pelplinie. Około 1610 roku Han zaczął malować ołtarz Św. Trójcy dla cysterskiego opactwa w Pelplinie. Od 1845 roku znajduje się on w kościele parafialnym w Czersku. W roku 1623 osiadł na stałe w Chojnicach. Po spisaniu testamentu w Chojnicach 18 grudnia 1627 roku zmarł na przełomie roku 1627/28. Miał wówczas 53 lata. Pochowany jest w podziemiach Bazyliki Mniejszej.

Herman Han w swojej twórczości kładł nacisk na wartości kolorystyczne, a nie na rysunkowe. Jego sztuka zawierała syntezę jakości tradycyjnych i nowatorskich, a przede wszystkim miękki liryczny światłocień. W roku 1613 lub 1614 namalował trzy obrazy do pelplińskiego ołtarza Św. Marii Magdaleny: „Wskrzeszenie Łazarza”, „Śmierć św. Marii Magdaleny” i predella z „Ucztą u Lewiego”. W predelli pozostającej pod wpływem weneckim, wyróżnia się znakomicie namalowana martwa natura. Namalował dwie serie portretów dostojników związanych z opactwem oliwskim – fundatorów: Subisława, Sambora I, Mszczuja I, Świętopełka, Mszczuja II, Stefana Batorego, Przemysława II, Wacława II, Łokietka, Kazimierza Jagiellończyka. Równocześnie powstały dwa malowidła związane z tymi portretami: „Chrzest Subisława i fundacja klasztoru oliwskiego” oraz „Napad Prusów na klasztor oliwski”.

Namalował też portret Zygmunta III, który obdarzył go tytułem malarza królewskiego „pictor regis”. W 1618 roku na zamówienie konwentu pelplińskiego namalował kilka obrazów do tamtejszego ołtarza mariackiego Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, ze słynną predellą przedstawiającą Adorację Dzieciątka. Dzieło to było szczytowym osiągnięciem tego 40 – letniego wówczas artysty. Posłużył się światłocieniem, czego nie dokonał żaden ze współczesnych mu malarzy w Polsce. Duży rozgłos przyniósł mu największy obraz dla wielkiego ołtarza katedry pelplińskiej – Koronacja Najświętszej Marii Panny. Umieścił na nim postać Zygmunta III, królewicza Władysława, składającego hołd dziękczynny wraz z grupą dostojników świeckich i kościelnych. Prawdopodobnie Han wykonał również obrazy dla chojnickiej fary, kaplicy św. Anny, kościoła św. Jerzego i kościoła Augustianów, lecz dzieła te padły ofiarą pożaru w 1657 roku.


Źródło: http://historiachojnic.co...rmana-hana.html
_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,099 sekundy. Zapytań do SQL: 8