Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II
Autor Wiadomość
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2855
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-05-07, 18:06   Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II

W tym wątku poruszany będzie temat dawnego poligonu wojskowego, który w II połowie XX wieku znajdował się po północnej stronie miasta Nysy. Teren tego poligonu ograniczały: od południa - Wysokie Obwałowania i Fort Prusy, od zachodu - grunty należące do wsi Jędrzychów, od północy - linia kolejowa Kamieniec Ząbkowicki-Nysa, a od wschodu - ul. Orląt Lwowskich.


W 2007 roku mój kolega odkrył na terenie tego dawnego poligonu, nieopodal Fortu II, podziemne obetonowane pomieszczenie. Było to po północno-zachodniej stronie wspomnianego fortu, około 20 metrów od okalającej go ścieżki, na terenie gdzie niegdyś znajdowała się Cegielnia Fortyfikacyjna. Odkrycie to zostało dokonane prawdopodobnie w wyniku użycia wykrywacza metali, który zareagował na znajdujący się pod trawą żelbet, w postacji betonowej, poziomo ułożonej płyty pełniącej funkcję zadaszenia podziemnego obiektu. Wówczas dostanie się do niego nie było możliwe, ponieważ obiekt był zalany wodą (zdj.1), a wejście do niego było zasypane i istniała jedynie niewielka szczelina, przez którą można było włożyć rękę i zrobić zdjęcie wnętrza (zdj.2). Kiedy dowiedziałem się o tym odkryciu postanowiłem obejrzeć ów obiekt. Była jesień 2007 roku, kiedy odwiedziłem to miejsce. Okazało się, że w podziemnym pomieszczeniu nie ma już wody. Dostałem się do niego rozkopując nieco ziemię (zdj.8) z przeciwnej strony niż wspomniana szczelina. Po zejściu do wąskiego i krótkiego przedsionka spostrzegłem, że prowadzi on do jednego małego pomieszczenia w kształcie kwadratu, z betonową posadzką. Na niej to, oprócz cienkiej warstwy zaschłego mułu, leżały dwie łuski po nabojach 7,92 x 57 mm, wykorzystywanych w niemieckich karabinach/karabinkach typu Mauser oraz fragment przedwojennej szklanej butelki. Wtedy też zauważyłem na nadprożu podziemnego pomieszczenia namalowany czarną farbą napis "FSch" (zdj.7). Chwilę później wyszedłem na powierzchnię i po zasypaniu wykonanego otworu opuściłem to miejsce. Od tego czasu nie byłem tam. Na pamiątkę tej przygody pozostał mi parominutowy filmik, obrazujący wejście do opisywanego obiektu. Załączam go poniżej do pobrania, jest spakowany w trzech plikach RAR, które należy pobrać do tego samego folderu. Jakość materiału jest bardzo słaba, gdyż było to 14 lat temu, dodatkowo nie miałem ze sobą wydajnego źródła światła.
Nie wiem jaką niegdyś funkcję pełnił odkryty obiekt i kiedy go zbudowano. Być może był to jednokomorowy schron, a być może podziemie jakiejś budowli. Znalezione w nim wspomniane niemieckie łuski mogą świadczyć, że powstał przed 1945 r. Oczywiście widoczna na zdjęciach plastikowa butelka oraz paczka papierosów w przedsionku to śmieci wrzucone tam przez mojego kolegę, w czasie odkrycia obiektu. Kto wie czy moje widoczne na załączonym filmiku wejście do tego podziemnego obiektu nie było pierwszym od czasów II wojny światowej.

(zdj.1) Zalany wodą przedsionek podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. R.K.].jpg
Plik ściągnięto 36 raz(y) 356,5 KB

(zdj.2) Niewielka odkopana szczelina umożliwiająca wsuniecie ręki i wykonanie zdjęcia podziemnemu obiektowi, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 1,28 MB

(zdj.3) Przedsionek podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 29 raz(y) 849,99 KB

(zdj.4) Przedsionek podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 861,93 KB

(zdj.5) Przedsionek podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 1017,86 KB

(zdj.6) Puste pomieszczenie podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 786,73 KB

(zdj.7) Napis na nadprożu wejścia do pustego pomieszczenia podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 12 raz(y) 969,21 KB

(zdj.8) Rozkopane wejście do podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 1,33 MB

Eksploracja zasypanego podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [autor - ralf].CZĘŚĆ_1.rar
Pobierz Plik ściągnięto 211 raz(y) 50 MB

Eksploracja zasypanego podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [autor - ralf].CZĘŚĆ_2.rar
Pobierz Plik ściągnięto 187 raz(y) 50 MB

Eksploracja zasypanego podziemnego obiektu, nieopodal Fortu II. Rok 2007 [autor - ralf].CZĘŚĆ_3.rar
Pobierz Plik ściągnięto 203 raz(y) 37,34 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2855
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-06-01, 20:26   

ralf napisał/a:
...dwie łuski po nabojach 7,92 x 57 mm, wykorzystywanych w niemieckich karabinach/karabinkach typu Mauser oraz fragment przedwojennej szklanej butelki.

A oto zdjęcia tych przedmiotów. Jak widać łuska została wyprodukowana w 1934 roku, a butelka w 1943.

Łuska znaleziona w schronie na terenie dawnego poligonu wojskowego w okolicy Fortu II [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 560,13 KB

Spód łuski znalezionej w schronie na terenie dawnego poligonu wojskowego w okolicy Fortu II [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 548,24 KB

Butelka znaleziona w schronie na terenie dawnego poligonu wojskowego w okolicy Fortu II [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 12 raz(y) 549,84 KB

Spód butelki znalezionej w schronie na terenie dawnego poligonu wojskowego w okolicy Fortu II [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 16 raz(y) 552,97 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2855
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-06-01, 22:26   

Na terenie dawnego poligonu wojskowego, w odległości około kilometra na północny-zachód od Fortu II, znajduje się stary betonowy najazd dla pojazdów, którego ranty pierwotnie zabezpieczono metalowymi listwami. Na jednej z listw wykonano techniką napawania napis, w tym rok 1969. Nie wiem czy ta listwa jeszcze istnieje, gdyż załączone zdjęcia wykonano ponad 10 lat temu, a część metalowych listew tego podjazdu już wtedy była zdjęta.

Około 2009 r. Zdjęcie wykonane na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzieś na północ od Fortu II [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 22 raz(y) 4,03 MB

Około 2009 r. Zdjęcie wykonane na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzieś na północ od Fortu II [fot. ralf]_2.JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 426,93 KB

Około 2009 r. Zdjęcie wykonane na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzieś na północ od Fortu II [fot. ralf]_3.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 1,15 MB

Około 2009 r. Zdjęcie wykonane na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzieś na północ od Fortu II [fot. ralf]_4.JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 1,2 MB

Około 2009 r. Zdjęcie wykonane na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzieś na północ od Fortu II [fot. ralf]_5.JPG
Plik ściągnięto 11 raz(y) 1,2 MB

Około 2009 r. Zdjęcie wykonane na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzieś na północ od Fortu II [fot. ralf]_6.JPG
Plik ściągnięto 13 raz(y) 1,19 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2855
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-06-11, 22:09   

Na terenie dawnego poligonu wojskowego, w odległości około kilometra na północny-zachód od Fortu II, natknięto się w 2011 roku na wejście do kanału zalanego wodą, w którym znajdowały się mocno skorodowane rury. Obiekt ten był zapewne pozostałością po znajdującej się w tym miejscu jakiejś budowli naziemnej. Poniżej kilka zdjęć wykonanych niedługo po odsłonięciu wejścia do kanału. Obecnie obiekt jest zasypany odpadami.

Dzień 12.VI.2011 r. Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 1,4 MB

Dzień 12.VI.2011 r. Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II [fot. ralf]_2.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 1,21 MB

Dzień 12.VI.2011 r. Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II [fot. ralf]_3.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 1,37 MB

Dzień 12.VI.2011 r. Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II [fot. ralf]_4.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 1,33 MB

Dzień 12.VI.2011 r. Dawny poligon wojskowy w okolicach Fortu II [fot. ralf]_5.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 1,12 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2855
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-28, 20:34   Owczarnia na dawnym poligonie obok Fortu Prusy

W odległości około 150 metrów na północ od Fortu Prusy, na terenie powojennego polskiego poligonu wojskowego, stoi długi, zdewastowany już budynek, w którym do niedawna pewien starszy mężczyzna prowadził chów owiec. Obiekt wybudowano pomiędzy 1907 a 1924 rokiem z żelbetu. Wówczas w tym miejscu znajdował się pruski plac ćwiczeń dla saperów (Pionier Übungs-Platz) więc budynek z pewnością został wzniesiony dla celów poligonowych i takie funkcje pierwotnie pełnił. Ma długość ~75 m. i szerokość ~7,5 m. Posiada dwie naziemne kondygnacje - górna ma długość ~35 m. W okresie PRL dolną kondygnację ocieplono z zewnątrz płytami z wełny drzewnej i obudowano ceglaną ścianą (zdj.11). Na niektórych cegłach widać wybity przez ich producenta napis "NIWNICA" (zdj.12).

(zdj.1) Owczarnia z lotu ptaka. Współczesne zdjęcie satelitarne.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 1,06 MB

(zdj.2) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 4,06 MB

(zdj.3) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 7,17 MB

(zdj.4) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 3,62 MB

(zdj.5) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 4,35 MB

(zdj.6) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 4,61 MB

(zdj.7) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 4,42 MB

(zdj.8) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 4,52 MB

(zdj.9) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 4,41 MB

(zdj.10) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 2,7 MB

(zdj.11) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 2,91 MB

(zdj.12) Dzień 19.III.2022. Owczarnia na dawnym poligonie wojskowym obok Fortu Prusy [fot. ralf].jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 1,44 MB

(zdj.13) Rok 2009. Owczarz na wypasie ze swoimi owcami niedaleko owczarni [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 19 raz(y) 3,72 MB

(zdj.14) Rok 2009. Owce na wypasie niedaleko owczarni [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 2 raz(y) 4,11 MB

(zdj.15) Wrzesień 2009 r. Owce na wypasie niedaleko owczarni [fot. ralf].JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 4,7 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,672 sekundy. Zapytań do SQL: 10