Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nyskie Zakłady Przemysłu Terenowego (NZPT)
Autor Wiadomość
Bolek 
dawniej Op-Ony

Dołączył: 21 Lis 2017
Posty: 90
Wysłany: 2019-03-27, 19:16   Nyskie Zakłady Przemysłu Terenowego (NZPT)

Cytat:
Początki Nyskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Nysie wiążą się z przedwojennym zakładem przy ul. Słowiańskiej, który w latach 1939-1945 produkował świece, kremy toaletowe, knoty do świec, sznurowadła do butów oraz woskował ramy uli. W latach 1945-1949 zakład ten znalazł się pod Zarządem Dyrekcji Przemysłu Miejscowego w Katowicach. W tym czasie produkował już tylko świece i zatrudniał 15 osób. W tym okresie Fabryka nosiła nazwę Fabryka Świec „Ala”. W latach 1949-1950 fabryka przeszła pod Zarząd Dyrekcji Przemysłu Miejscowego Wielobranżowego w Gliwicach. Natomiast w październiku 1950 fabrykę przejęła Dyrekcja Przemysłu Miejscowego w Opolu gdzie należała do kwietnia 1951 r. W owym czasie przejęto również z Huty „Silezia” w Rybniku produkcję ładunków gaśnicowych. (Nyskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Nysie, nr zespołu 1677, Sygn. 66.)
Nyskie Zakłady Przemysłu Terenowego (NZPT) w Nysie utworzono zarządzeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 30. 07. 1951 r. przydzielając im do prowadzenia Fabrykę Świec w Nysie. (Tamże, Sygn. 22.) W 1952 r. przejęto na rzecz NZPT Zakłady Graficzne w Nysie oraz nyski Oddział Spółdzielni Pracy „Introligator” w Koźlu. W 1954 r. do NZPT włączono Zakłady Drzewne Przemysłu Terenowego w Głuchołazach, oraz Zakłady Graficzne w Głuchołazach. W 1955 r. przejęto do prowadzenia Hurtownię Piwa w Prudniku. (Tamże, Sygn. 16.) W 1959 r. Rozlewnię Piwa i Wód Gazowanych w Prudniku przekazano na rzecz Brzeskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych w Brzegu. (Tamże, Sygn. 66.)
Wobec braku zbytu na wyroby NZPT, w szczególności na ładunki gaśnicowe i maszyny rolnicze oraz niekorzystny dla miasta Nysa - z punktu widzenia gospodarki siłą roboczą – profil produkcji powodujący zwiększenie zapotrzebowania na deficytową męską siłę roboczą, przy jednoczesnych nadwyżkach siły roboczej kobiet, Dyrekcja NZPT w porozumieniu z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Nysie ogłosiła w prasie możliwość przyjęcia ofert na uruchomienie nowych asortymentów produkcji. W tej sytuacji Pełnomocnik Rządu ds. Deglomeracji Warszawy, poinformował NZPT o możliwości przejęcia różnych asortymentów produkcji deglomerowanych zakładów. W dniu 24. 09. 1965 r. na naradzie w Komitecie Warszawskim PZPR uznano, że produkcję Fabryki Pomocy Naukowych we Włochach do końca 1966 r. powinny przejąć NZPT w Nysie.
W dniu 17. 12. 1965 r. PWRN w Opolu uchwałą Nr 29/529/65 postanowiło zlikwidować NZPT i przekazać jego obiekty Zjednoczeniu Przemysłu Pomocy Naukowych w Warszawie. NZPT w Nysie zostało postawione w stan likwidacji Uchwałą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Nysie nr 26/135/65. I tak przekazano:
Fabrykę Świec w Nysie wraz z wyposażeniem (środki trwałe i surowce) – Spółdzielni Inwalidów im. Gen. Świerczewskiego w Kędzierzynie do dnia 31. 12. 1965 r.
Wytwórnię Ładunków Gaśnicowych w Nysie – Paczkowskim Zakładom Chemicznym Przemysłu Terenowego w Paczkowie do dnia 31. 12. 1965 r., przy czym środki trwałe przekazano nieodpłatnie.
Pawilon Usług Różnych w Nysie i Stację Obsługi Samochodów (w budowie) – Opolskim Zakładom Przemysłu Terenowego w Opolu w terminie do dnia 31. 12. 1965 r., przy czym środki trwałe nieodpłatnie.
Zakłady Graficzne w Nysie i Głuchołazach – Głuchołaskim Zakładom Graficznym Przemysłu Terenowego w Prudniku w terminie do dnia 31. 12. 1965 r., przy czym środki trwałe nieodpłatnie.
Zakłady Metalowe (produkcja maszyn rolniczych) dla Zakładów Przemysłu Terenowego w Oleśnie Śląskim z dniem 01. 01. 1966 r.
Uchwałą PMRN w Nysie z 17 czerwca 1969 r. postanowiono wierzytelności i składniki majątkowe płatne po zakończeniu likwidacji przekazać do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Nysie oraz zobowiązać do zagospodarowania pozostałych składników. Obiekty zostały przekazane do Zjednoczenia Przemysłu Pomocy Naukowych i Zaopatrzenia Szkół w Warszawie (budynki produkcyjne przy ul. Słowiańskiej i Alei Wojska Polskiego).
Przedsiębiorstwo zostało postawione w stan likwidacji z dniem 01. 01. 1966 r. Termin zakończenia działalności operatywnej ustalono na dzień 31. 12. 1965 r. Po zakończeniu likwidacji i sporządzeniu bilansu przedstawiono sprawozdanie finansowe do zatwierdzenia PMRN w Nysie.
PMRN w Nysie uchwała Nr 4/20/69 z dnia 14. 07. 1969 r. uznało przedsiębiorstwo państwowe NZPT w Nysie za zlikwidowane z dniem 30. 06. 1969 r. Księgi i akta przekazano do Powiatowego Archiwum Państwowego w Nysie. (Tamże, sygn.15.)
NZPT w Nysie było przedsiębiorstwem wielozakładowym, w skład którego wchodziły:
1. Fabryka Świec w Nysie
2. Wytwórnia Ładunków Gaśnicowych w Nysie
3. Zakłady Graficzne w Nysie
4. Zakłady Graficzne w Głuchołazach
5. Zakłady Metalowe w Nysie
6. Pawilon Usług Różnych w Nysie
7. Stacja Obsługi Samochodów w Nysie (w budowie)
W okresie przed likwidacją jednostka produkowała następujące asortymenty:
- świece stołowe, liturgiczne i choinkowe,
- ładunki gaśnicowe,
- maszyny rolnicze i części zamienne do maszyn rolniczych,
- usługi drukarskie oraz introligatorskie,
- usługi metalowe.

[Opracowanie własne na podstawie materiałów źródłowych]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,106 sekundy. Zapytań do SQL: 9